Loading...

1 MAYIS’IN 30 YILI

1980’den 2010’a, Emek Sineması’ndan Meydanlara

1-9 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek olan V. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında bu yıl, “Emek Sineması’ndan Meydanlara – 1 Mayıs’ın 30 yılı” adlı bir fotoğraf sergisi de yer alıyor. Ayrıca, “Emek ve Hak Arama Mücadelesinde Fotoğrafın Dünü ve Bugünü” başlığı altında toplanmış 4 ayrı panel de yine festival kapsamında düzenleniyor.

Çok sayıda fotoğrafçıdan ve gazete arşivlerinden derlenen sergi 1 Mayıs Cumartesi günü Karşı Sanat’ta gösterime açılıyor. Serginin galası ise 2 Mayıs Pazar günü, saat 15.00’te gerçekleşecek. Galada basın fotoğrafçılığının önemli isimlerinden Erdoğan Köseoğlu’na onur plaketi verilecek.

Sergi, sıkıyönetim uygulamalarından başlayarak, 1987’de Emek Sineması’nda gerçekleştirilen toplantı öncesine kadar kitlesel olarak kutlanamayan 1 Mayıs’ları o yıla ve güne ait belgelerle sergiye taşırken 1988’den 2009 yılına kadar gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına ait fotoğraflarla günümüze kadar getiriyor. 2010 yılına ait fotoğraflar ise sergi salonunda kurulacak projeksiyon cihazı ile slayt gösterisi olarak yansıtılacak.

Bu yıl “İşçi Filmleri Festivali”nde Türkiye çapında; Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf Vakfı, İFOD, AFSAD ve Redfotoğraf organizasyonu üstlenmiş bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: