anadoluyu-farketme-zamani-fotograf-yarismasi
Aktüel Arkeoloji Dergisi tarafından 2011 yılında gerçekleştirilen 1. Aktüel Arkeoloji Fotoğraf Yarışması’nın 2.si olacak olarak başlatılan “2. Aktüel Arkeoloji ‘Anadolu’yu Fark Etme Zamanı’ temalı Fotoğraf Yarışması”, Anadolu’nun binlerce yıllık arkeolojik birikimini fark etmek, tanımak ve anlamak amacı ile profesyonel ve amatör tüm fotoğraf sanatçılarını katılıma davet ediyor.

“Anadolu’yu Fark Etme Zamanı”

Gördüğün Anadolu’yu Fotoğrafınla Bize Anlat Anadolu Uygarlıkları, arkeoloji, antik kentler, ören yerleri, kutsal alanlar, tapınaklar, geçmiş kalıntılarının izinde arkeologlar, kazı alanı çalışanları, mimarlar, restoratörler, turistler, köylüler,
rehberler, gelip geçenler yani Anadolu Uygarlığı içinde yaşayan herkesi kapsayan ve kendini binyıllara yayılan Anadolu Uygarlığı’nın bir parçası hisseden her profesyonel – amatör fotoğrafçı Gördüğü Anadolu’yu Fotoğrafıyla Bize Anlatsın istiyoruz.

Tema: “Anadolu’yu Fark Etme Zamanı”

Gün geçtikçe büyüyen kentler, tahrip edilen arkeolojik alanlara karşı, yüzlerce ve hatta binlerce yıldır, doğaya, insana ve her türlü zorluğa karşı ayakta durmayı başarabilen her türlü kültürel miras, zamana – mekâna ve olay örgüsüne göre farklı bakış acıları ile yeniden görsel bir materyal olarak kaydedilebilir. Kaydedilen bu görsel sanat, dünyanın farklı yerlerinden insanlara bilmedikleri, görmedikleri veya yaşamları boyunca hiç göremeyecekleri bir dünyanın da kapısını aralayabilir. Anadolu’yu Fark Etme Zamanı” teması, Anadolu’nun binlerce yıllık kültürel ve arkeolojik değerini farklı coğrafyalarda yaşayan insanlara ulaştırarak, Anadolu’nun uçsuz bucaksız mirasını tanımaları için bir farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Arkeoloji, Kültürel Miras, Anadolu Uygarlıkları temalı fotoğraf yarışmasının 2.si olan “Anadolu’yu Fark Etme Zamanı”, binyıllar boyunca güneşin doğduğu yer anlamına gelen Anadolu’nun ışığından beslenerek ortaya çıkan kültürlerin bize bıraktıklarını kaydetmek ve
kaydedileni her fotoğraf sanatçısının gözü ile dünyaya tanıtmayı ve böylece neye sahip
olduğumuzu fark etmek ve ettirmek amaç edinmektedir. Fotoğraf ışığın olduğu, Anadolu ışığın doğduğu yerse bize düşen Anadolu Uygarlıklarının kalıntılarını fotoğraf kareleri ile anlatmak olmalı. Fotoğraftaki Anadolu size bir yandan üzerinden binlerce yıl gecen bir kalıntıyı anlatma imkânı sunarken bir diğer yandan da kalıntının yaşayan bir parçası olan insana ve tarihe dokunma sağlıyor ve dokunduğunuz bu zenginliği dünyanın farklı coğrafyalarındaki insanlarla paylaşma imkânı tanıyor.

Yarışma Takvimi:

Yarışmanın Başlama Tarihi : 02 Ocak 2015
Son Katılım Tarihi : 30 Eylül 2015 saat 23.00 (TSI)
Seçici Kurul Toplantısı : 17 Ekim 2015
Sonuç Bildirim Tarihi : 30 Ekim 2015
Ödül Töreni : 14 Kasım 2015

Ödüller:

Birincilik 3.500.- TL
İkincilik 2.500.- TL
Üçüncülük 1.500.- TL
TFSF Özel Ödülü Plaket + TFSF Almanak seti
Sergileme (En fazla 15 eser) 50.- TL

Detaylı bilgi için: TFSF

1 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Araç çubuğuna atla