Loading...

30. FIAP Siyah Beyaz Baskı Bienali

1. Amaç

Bu yıl Vietnam’da düzenlenecek olan FIAP 30. Siyah-Beyaz Baskı Bienali’nde, ülkemizi temsil edecek eserleri saptayarak, geçmiş yıllarda FIAP Bienalleri’nde Türkiye adına kazanılan başarıların sürdürülmesini, fotoğraf alanında, başarılı çalışmaları gerçekleştiren ülkemizin ve ülkemiz fotoğrafçılarının seslerini yurt dışında duyurmalarını amaçlamaktadır.

2. Konusu

“Sokaklar” olarak belirlenmiştir.

Ülkemizde var olan kültür zenginliği ve farklılıkların sokaklar içerisinde yaşandığı, fikriyle yola çıkılarak, ‘Sokaklar’ konusunu belirledik.

Şehir, kasaba ve köy sokaklarımızda her gün farklı binlerce hayat yaşanmakta. Kimisi en modern haliyle, kimisi de eski yaşantısına tutunarak.

30.FIAP Bienaline katılacak fotoğraflarda teknik ve içerik bakımından bir bütünlük oluşturmak amacıyla, yukarıda açıkladığımız ‘sokaklar’ temasını belgesel fotoğraf tarzında ele almak istiyoruz.

3. Fotoğrafların Boyutu ve Sayısı

Katılımcılar; fotoğraflarının uzun kenarı en fazla 1440 Pixels, 72dpı (Ekran çözünürlüğü boyutunda) küratör tarafından seçimi için, S/B ve sayısal olarak, en fazla 5 adet fotoğrafı, aşağıda belirlenen e-posta adresine gönderebileceklerdir.

30.FIAP Siyah Beyaz Bienaline gönderilecek fotoğraflar, FIAP kuralı gereği, kişilerden birer adet olmak üzere, küratör tarafından toplam katılımcılardan 10 adet olarak seçilecektir. Takıma giren kişiler belirlenen tarihte duyurulacak ve fotoğrafların baskıları, seçilen takımı oluşturacak, 10 katılımcıdan istenecektir. Takıma seçilen fotoğrafların bazıları, son katılım tarihine kadar, herhangi bir nedenle, katılımcı tarafından gönderilemeyeceği anlaşılır ise, küratör diğer katılımcılardan da fotoğraf isteyebilecektir.

4. Katılımcılar

Katılım tüm Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun üyesi olan dernek üyelerine açıktır. Bu özellikleri taşımayan katılımcıların fotoğrafları değerlendirmeye alınmayacaktır. Gerek gördüğü taktirde küratör, bir fotoğrafı ile yer alabilecektir.

5. Yapıtların İşaretlenmesi

Küratör seçimi için e-posta adresine gönderilecek en fazla 5 adet fotoğrafın dosya adları katılımcı adı ve sıra no olarak adlandırılacaktır. (Tahsin Sezer–1 gibi) Bir başka Word dosyasına ise; Katılımcının adı ve soyadı, Üyesi olduğu Dernek ve üye numarası, gsm veya sabit telefonu, posta ve e-posta adreslerini yazarak, internet ortamında, fotoğraflarla beraber belirtilen adrese gönderilecektir.

6. Yapıtların Gönderilmesi

Federasyona üye dernek üyeleri, 5 adet fotoğrafı geçmemek üzere yapıtlarını ve kişisel bilgilerin yer aldığı dosyasını bienal@afad.org.tr e- posta adresine, 30 Nisan 2010 tarihine kadar gönderebileceklerdir. 15 Mayıs 2010 tarihinde küratör tarafından değerlendirmeler sona erecek ve sonuçlar duyurulacaktır.

7. Seçici

Yarışmanın uluslararası bienal amaçlı olarak düzenlenmesi sebebiyle seçim küratörlük mantığı ile tek seçicili olarak yapılacaktır.

TFSF Yönetim Kurulunca, 2010 yılı FIAP 30. siyah-beyaz bienali için takım oluşturma görevi, AFAD “Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği” ne verilmiş olup, bu görevi AFAD adına küratör olarak, dernek üyesi Özcan Ağaoğlu (AFIAP) yürütecektir.

8. Ödüller

Bienalde temsil edecek 10 eser seçici tarafından belirlenecektir. Seçilen eserler Eylül 2010 yapılacak 30. FIAP Bienali’nde Türkiye’yi temsil edeceklerdir. Bu eserlerden en az biri seçilerek katalogda yer alacaktır.

Seçilen eserlerin sahiplerine TFSF tarafından başarı belgesi verilecektir. Ayrıca başarılı eserlerin sahiplerinin bağlı olduğu fotoğraf derneklerine de başarı belgesi verilecektir.

Bienal’e giden eserler geri geldiği tarihten itibaren iade edilecektir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: