Loading...

Alptekin Baloğlu

1966 yılında Bursa’da doğan Alptekin Baloğlu, mimarlık eğitimi almış ve basım sektöründe çalışmaktadır. 1994 yılından beri sualtında fotoğraf çekmektedir.

Uluslararası ve ulusal yarışmalarda 47 ödülü bulunmaktadır. 2005 yılında İspanya’da yapılan ve Türkiye’nin ilk kez katıldığı “10. Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasında” 25 ülkeden 50 fotoğrafçının arasından, balık kategorisinde Altın madalya alarak Dünya Şampiyonu olmuştur.

Baloğlu’nun 1999 yılında yayınladığı “Sualtından Yansımalar” adındaki ilk kitabı, sualtı yaşamının fotoğraflarla tanıtıldığı ilk Türkçe kitaptır.

2003 yılında yayınladığı “Sualtının Yıldızları” adındaki kitabı ile Fransa’da yapılan 30. Dünya Sualtı Görüntüleme Festivali’nde “Dünyanın En İyi Sualtı Kitabı” ödülünü kazanarak bir ilki daha gerçekleştirmiştir. Aynı yıl, Malezya’da yapılan “Celebrate the Sea” Festivali’nde de “Denizlerin En İyi Kitabı” ödülünü de almıştır.

2006 yılında, yıllardır üzerinde çalıştığı “İstanbul’un Sualtı Yaşamı” adındaki projesini hayata geçirdi. İki kıtayı birleştiren İstanbul’un gizemli sualtı yaşamını ilk kez belgeledi ve milyonlarca kişi ile paylaştı. İstanbul’un Sualtı Yaşamı projesi, Taksim Meydanında bir ay açık kalan bir açık hava sergisi, 224 sayfalık bir kitap ve 80 dakikalık bir belgesel filmden oluşan çok kapsamlı bir çalışma olarak, çevre koruma bilincini arttıran bir proje olarak büyük ilgi gördü.

2006 yılında “Deniz’de 24 Saat” adındaki proje ile Bodrum Küçük Resifinin 24 saatini sualtında belgelemiş ve bu fotoğraflardan oluşan farklı bir sergi ile izleyicilerin dikkatini sualtına çekmiştir. Gece dalışında çekilen fotoğrafları sergi alanında kurulan karanlık bir çadır içinde sergilemiş ve izleyicilere verdiği fenerler ile gece dalışında kendi gördüğü gibi izlemelerini sağlamıştır.

Açtığı tüm sergilerde ve kitaplarda özel gözlüğü ile bakıldığında üç boyutlu görülen 3-D fotoğraflar kullanmış ve bu konuda da dünyada bir ilki gerçekleştirmiştir.

Alptekin Baloğlu, İstanbul, Berlin, Moskova, Barselona, Brüksel, Antibes ve Paris olmak üzere 11 kişisel sergi açarak sualtı dünyasını tanıtmaya çalışmıştır.

Alptekin Baloğlu, Avustralya, Papua Yeni Gine, Malezya, Tayland, Burma, Sudan, Mısır, Maldivler, Belize, Galapagos Adaları, Endonezya, Filipinler, Fransa, İspanya ve Türkiye’de 80.000 in üzerinde sualtı fotoğrafı çekmiştir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: