Loading...

Arif Aşçı`dan “İstanbul Panorama” Sergisi

Arif Aşçı`nın “İstanbul Panorama” isimli son sergisi 21 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasinda HALKBANK`ın evsahipliğinde Cezayir Salon`da gerçekleştiriliyor. ” Sergi ile eşzamanlı olarak A4 Ofset tarafından İstanbul-Rotary Kulübü işbirliğiyle yayınlanan “İstanbul Panorama” adli kitabinin da ilk sunumu yapilacak.

Aşçı, 2003-2008 tarihleri arasında uzunca bir dönem uzerinde çalıştığı projesinde İstanbul`a dair şiirsel bakışını oldukca güçlü fotoğraf diliyle ortaya koyuyor. OrtaAsya`da gerçeklestirdiği ve oldukca ses getiren “Turkuaz” ve “İpek Yolu” projelerinden sonra siyah-beyaz fotoğrafa bir geri dönüş yapan sanatçının çalışmasını, şair Birhan Keskin, kitap için yazdığı önsözde şöyle ifade ediyor:

“Şehrin içinde ve çeperinde vuran nabız, süregiden hayat, akan zaman. Ve bütün bunları takip eden çıplak bir göz, geçip gitmekte olan günü işaret eden lirik bir dil… Çiçek açmanın da, sararıp solmanın da İstanbul’u diyorum Arif Aşçı’nın fotoğraflarına.”

no images were found

Temmuz 2008de Le Monde 2, Aşçı’nın fotoğraflarına 10 sayfa ayırdı. Yann Plougastel, fotoğraflara eşlik eden yazısında, Arif Aşçı’nın, İstanbul’un hüznünü, melankolisini, adeta Orhan Pamuk’un romanlarının görselleşmiş bir inceliğiyle yansıttığını yazıyor.

Arif Aşçı

1958`de Adana doğdu.
İstanbul-Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim eğitimi gördü.
Arastirma görevlisi olarak çaliştığı dönemde istifa ederek üç yıl sürecek bir Asya yolculuğuna çıktı.
12 bolumluk `Turkuaz belgeseli`ni gerceklestirdigi bu gezi sonrasinda 1996-1997 döneminde 4 kisilik ekibiyle Çin`den Turkiye’ye İpek Yolunu 18 ayda kervanla aşacakları bir proje gerceklestirdi.
Sonrasinda Istanbul`a dair siyah-beyaz fotograflardan olusan cok güclü projeler gerceklestirdi. Bu calismalar (Bahtabakan, Bizans Surlari, Istanbul Panaroma…) İstanbul Modern Müzesi’nde, Karşı Sanat Galerisi (İstanbul,2003) Porte de Halle Müzesi (Brüksel,2005)’de ve Galeri Now`da(Güney Kore,2007)ve Moskova Fotoğraf Bienalinde (2008) sergilendi .

Gerceklestirdigi yayinlar:

2010, “Istanbul Panorama” A4 Ofset yayını
2010, ` Istanbul`un Kedileri, Köpekleri ve Kuşlari” 3 cilt, Turkiye Iş Bankası Yayınları
2009, “Arif in Korea” Imago Yayinevi, Kore
2008, “The Last Caravan On The Silk Road” Ilbit Yayinevi,Kore
2002, “Bahtabakan” Kaleseramik Kultur Yayinlari
1998, “The Last Caravan On The Silk Road” Kaleseramik Kultur Yayinlari

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: