Loading...

Fotoğraf Ölmedi Ama Tuhaf Kokuyor

“Bollaşan endüstri ürünlerinin gündelik hayatta yarattığı değişime karşı bir reaksiyon olarak ortaya çıkan romantik ideolojiye göre, çocukların doğanın elçileri olarak saf ve bozulmamış bir masumiyete sahip olduklarına inanılırdı. Çürümekte olan maddeci toplum düzeni içinde onların büyüdükçe bu değerlerini yitirdikleri varsayılırdı. Çocukluk ‘iyi’ bir şeydi, fakat ne yazık ki büyüyünce bitiyordu. Peter Pan hikayesindeki gibi ‘zamanı durdurup hep çocuk kalmak’ biçiminde özetlenebilecek olan bu romantik hevesin ideal enstrümanı olarak fotografçılık ortaya çıkmıştır. Çünkü fotograflar zamanı durdurmaktaydı, her fotograf bir anın ölümünü göstermekteydi. Negatif açıdan da, çocukluğun büyümüyle değil, ölüm ile sona erebileceği gerçeği ve bunun (da) fotograflanması söz konusu oluyordu. Ölüm, zamanı durdurmanın radikal bir yoluydu(!)”

Nazif TOPÇUOĞLU

“Fotoğraf Ölmedi Ama Tuhaf Kokuyor”, öğrencilere ve genç sanatçılara yol gösterebilir. Kitabın amacı öncelikle, “nasıl fotoğraf çekilir?” değil ‘neden fotoğraf çekeriz?’ sorusuna yanıt aramaktır.

“Bollaşan endüstri ürünlerinin gündelik hayatta yarattığı değişime karşı bir reaksiyon olarak ortaya çıkan romantik ideolojiye göre, çocukların doğanın elçileri olarak saf ve bozulmamış bir masumiyete sahip olduklarına inanılırdı. Çürümekte olan maddeci toplum düzeni içinde onların büyüdükçe bu değerlerini yitirdikleri varsayılırdı. Çocukluk ‘iyi’ bir şeydi, fakat ne yazık ki büyüyünce bitiyordu. Peter Pan hikâyesindeki gibi ‘zamanı durdurup hep çocuk kalmak’ biçiminde özetlenebilecek olan bu romantik hevesin ideal enstrümanı olarak fotoğrafçılık ortaya çıkmıştı.”


Fotoğraf Ölmedi Ama Tuhaf Kokuyor
Nazif Topçuoğlu
YKY

Sayfa: 248
Boyut: 16.5 x 24 cm
YKY’de 1. Baskı: Nisan 2000
YKY’de 3. Baskı: Mart 2010

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: