Loading...

Fotoğraf Sanatı Kurumu

Fotoğraf Sanatı Kurumu; Fotoğraf sanatına ve sanatçısına duyulan saygınlığı artırmak, fotoğraf eğitimi ve bilimsel çalışmalar ile fotoğrafın gelişmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, fotoğraf aracılığı ile insanların bilgilendirilmesi, bireysel ve toplumsal niteliklerin geliştirilmesi için çaba göstermek, fotoğraf çalışanları arasında yakınlaşma ve dayanışma oluşturmak, kültürümüzü, sanatımızı ve ülkemizi her yönü ile yurt içinde ve yurt dışında tanıtmaya çalışmak, kaybolup gitmekte olan değerleri korumak, bunların sosyal ve bilimsel açıdan değerlendirilmesini sağlamak amacıyla, 1994 yılında Ankara’da kurulmuştur.

Kuruluş amacı doğrultusunda büyük özveri, gayret ve geniş bir vizyonla çalışmalarını sürdüren FSK, kurulduğu günden buyana ülkenin fotoğraf gündemini belirlemede etkin kurumları arasında yer almış, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonunun kurulmasında öncü derneklerden biri olmuştur.

FSK, bugün 170 üyesi ile Fevzi Çakmak Sokak 22/2 Kızılay-Ankara adresindeki dernek lokalinde pek çok saydam gösterisine, fotoğraf sergisine, söyleşi/sohbete, müzik/şiir dinletisine, panel/konferans/açık oturum/tartışmaya, imza gününe, sinevizyon/video/belgesel film gösterimine ev sahipliği yapmakta, kimi zaman bu etkinlikleri tüm ülke genelindeki farklı mekanlara taşımaktadır.

Fotoğrafın yaygınlaşmasında en etkin faaliyetin eğitim olduğunun bilincinde olan FSK, eğitim seminerlerinde kalite ve çeşitliliğe önem vermekte, eğitim yöntemlerini yeni teknolojinin getirdiği olanaklarla güçlendirmekte, üyelerin beceri ve yönelimine göre farklı çalışma atölyeleri gerçekleştirmektedir.
1998 yılından bu yana geleneksel olarak gerçekleştirdiği “Ankara Fotoğraf Günleri”, etkinliklerin yapıldığı 10 gün boyunca bütün fotoğraf ilgililerini Ankara’ya taşımakta, ülkenin gündemine fotoğrafı yerleştirmektedir.

Her yıl bir ulusal fotoğraf yarışması düzenleyen FSK, diğer kurumlarla ortak yarışmalar yapmakta, yarışma düzenlemek isteyen kurumlara da destek vermektedir.

Dernek üyelerinin fotoğraflarının değerlendirildiği Fotoğraf Okuma Günleri, ülkemizin fotoğraflamaya değer yörelerine yapılan gezi programları, dostluk yemekleri, portfolyo günleri FSK’nın düzenli olarak gerçekleştirdiği diğer etkinliklerdir.

Yürüttüğü bütün faaliyetlerin, fotoğraf dünyasından haberlerin ve fotoğrafla ilgili çeşitli yazıların olduğu “Fotoğraf Sanatı Kurumu Bülteni”ni kurulduğu 1994 yılından beri aylık olarak yayınlamaktadır. 145. sayıya ulaşan bülten, üyeleriyle birlikte geniş bir kitleye ulaştırılmaktadır.

Dinamik bir yapıda hazırlanan www.fsk.org.tr adresindeki kurum web sitesi ile daha geniş bir kitleye erişilmekte, siteye üye olan 1500 e-posta adresine düzenli olarak etkinlik bilgileri gönderilmektedir.

Kurumumuz dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olan Austrian Super Circuit’da ilk katıldığı yıl olan 2004 yılından bu yana, her yıl “en iyi dernek” kategorisinde “altın madalya” ile ödüllendirilmiştir.

Fotoğraf öğrenmek ya da çalışmak isteyen, sanatsal bir faaliyet gerçekleştirmek, üretmek ve sunmak isteyen herkese kapısı açık olan FSK, üyelerine karanlık odada çalışma olanağı, sergi salonundan yararlanma ve etkinliklerini paylaşma ortamı sağlayarak, kişilerin kendilerini geliştirmelerine fırsat verecek, sürekli açık ve aktif bir ortamda hizmet vermektedir.

Ülkemizdeki diğer bütün fotoğraf dernekleri gibi Fotoğraf Sanatı Kurumu da pek çok soruna, olumsuzluğa ve zor şartlara rağmen, fotoğraf alanında çalışmaya ve üretmeye devam edecektir.

www.fsk.org.tr
E-posta: fsk@fsk.org. tr

Haberleşme Gurubu uyeliği için:
Fotograf-Sanati- Kurumu-subscribe @yahoogroups. com
adresine bos bir E-posta atiniz.

Adres: Fevzi Çakmak 1.Sokak No:22/2 Kızılay 06440 Ankara
Tel: 90 (312) 230 46 16 Faks: 90 (312) 229 47 17

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: