Loading...

Fotoğrafçılar için CS5

Adobe 12 Nisan’da resmi olarak CS5’i duyurdu. Photoshop, Flash, Illustrator, InDesign, Dreamweaver gibi Adobe ürünlerinin bir arada sunulduğu yeni CS5’te pek çok yenilik var.

CS5’in önceki sürümlerden farkı ne?

1- Photoshop CS5 için içeriği algılayan bir doldurma aracı geldi. Kesilen objelerin oluşturduğu boşluk, çevre dokular kullanılarak otomatik olarak dolduruluyor.

Bu sayede elektrik direkleri, telleri, trafik tabelaları ve hatta uzak çekimlerde manzarayı bozan insanları kolaylıkla fotoğraftan çıkartmak mümkün oluyor.

Videodan da izleyebileceğiniz gibi inanılmaz bir özellik olmuş.

2. Photoshop CS5’te dikkat çeken bir diğer özellik yüksek ISO değerlerinde oluşan gren’i oldukça düşük değerlere indirebilmesi oluyor.

3 Flash CS5 için iPhone derleyicisi sayesinde ActionScript 3 projelerinin iPhone üzerinde doğal uygulamalar olarak çalışması sağlanabiliyor.

4 Fireworks CS5’te obje boyutlarını sınırlandırmak, gradientleri düzenlemek ve özellikler altından fırça ayarlarını yapmak tek bir hareket ile mümkün.

5 Illustrator CS5’te 1, 2 ya da 3 noktalı perspektif yollar oluşturmak, bu sayede detaylı sahneler oluşyurmak mümkün.

6 InDesign CS5’te gelen katmanlar paneli metin, resim ya da şekilleri saklamaya, yeniden sıralamaya ya da kilitlemeye imkan tanıyor.

7 After Effects CS5’te objeleri kare kare maskelemekle uğraşmaya gerek kalmıyor.

Yeni Roto Brush aracıyla bunu otomatik hale getirmek mümkün. Şüphesiz bu yeni özellik After effects kullanıcılarının hayatını çok kolaylaştıracak. Saatler süren işler çok kısa sürede halledilebilecek.

8 Dreamweaver CS5’teki değişimler açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemleri kullananları çok sevindirecek. PHP desteği sayesiyle Joomla, Drupal ve WordPress kullanıcıları Dreamweaver içerisinde test siteleri oluşturabiliyorlar.

9 Dreamweaver CS5’te sunucu kurulumu bile yapmadan çalışmaya başlayabilmek işleri çok kolaylaştırıyor.

10 Premiere Pro CS5′ eklenen geniş destek sayesinde dijital kameralardan direkt sabit diske kayıt çok kolaylaşıyor. Sony XDCAM HD50 gibi modeller destekleniyor.

11 HDR fotoğrafı ile ilgilenenler Photoshop’un gelişmiş seçeneklerinden memnun kalacaklar.

12 Lens düzeltmelerini otomatik olarak makineye göre gerçekleştiriyor.

Kaynak: Beyazgazete

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: