Loading...

Fotoğrafçıların Türkiye’deki Yeni Girişimi

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçıları Stephen Jeremy Maxwell Bray ve Michael John Eldridge, yeni çalışmaları ‘Ağaçlar ve Gökyüzü’nün ilk durağı olarak Türkiye’yi seçtiler.

Ağaçlar ve Gökyüzü tek başına bir sergi değil; sürekliliği olan bir projenin ilk adımı. Bu proje, günlük yaşamın baskıları altında kopmaya yüz tutan hayatın özü ile bağımızı tekrar kurmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

Sergi fotoğrafları, İtalya’da Le Marche yöresinde Sibillini Dağları’nın ve Türkiye’de Loryma Yarımadası’nda görebileceğimiz sarp tepelerin büyütülmüş baskılarından oluşuyor.

Bray ve Eldridge 35 sene önce İngiltere’de, Eldridge’in öğretmenlik yaptığı okulda tanıştılar, dersler sona erdikten sonra birbirlerini kaybettiler.

Bray asıl mesleği olan psikoterapinin yanında gazete yazarlığı ve fotoğrafçılığı ikinci kariyeri olarak devam ettirdi. Türkiye’ye yerleştiği 2000 yılından bu yana yüzlerce Türk ruh sağlığı uzmanını Aile Terapisi ile tanıştırdı, onları eğitti; halen alanın önemli isimlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Eldridge ünlü Bournemouth Sanat Koleji’ndeki Fotoğraf Bölümü yöneticilik görevinden Vogue’un eski sanat direktörü Sue Mann ile ‘Synektics’ adlı Londra’daki şirketinde çalışmak için ayrıldı. Bu dönemde, Prenses Margaret’in eski eşi olan Lord Snowdon gibi ünlü fotoğrafçılarla çalıştı. Fulbright duayeni olarak ders vermeye gittiği Kaliforniya’da Amerikan manzara fotoğrafçısı Ansel Adams ile tanıştı.

Bray’in fotoğrafları, İngiltere’de alternatif yaşam biçimleri ile ilgili bir dergi olan ‘Cahoots’, Dorset merkezli ‘The County Forum’ gibi yayınlarda yer almıştır. Yakın zamanlarda Marmaris’te basılan ‘Holiday Magazine, Turkey’de yazı ve fotoğrafları yayınlandı. Birleşik Krallık’ta reklam fotoğrafçısı Shaun Cullen ve portre sanatçısı Nigel Port ile çalıştı. Eserleri özel koleksiyonlarda tercih edilen fotoğraflar arasındadır.

Eldridge ve Bray çocukluklarından beri fotoğraf çekiyorlar; bu sanatı öğrenme ve uygulama yolunda toplam 100 insan yılı geçirmişler! Uzun senelerdir biraraya gelmemiş olmalarına rağmen, beraber çalışırken eğlenmelerini sağlayan hoş bir ilişkileri var.

İlginçtir ki Eldridge birçok kişinin emekliye ayrılacağı bir yaşta, gençlere hayatlarını ve kariyerlerini zenginleştirmenin yollarını öğrettiği Yaratıcılık Koçluğu çalışmalarını başlatarak ikinci bir kariyere adım attı.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da 20’nin üzerinde sergide yer aldılar; ancak daha önce bugüne dek eserlerini birlikte hiç sunmamışlardı.

Netsel Marina’dan Özgür Uğan’ın Ağaçlar ve Gökyüzü için Netsel Galerisi’nin mükemmel bir mekan olduğunu düşünerek davet etmesi üzerine, Bray burayı projenin ik durağı olarak belirledi. Eldridge çalışmalarını gençliğinde gezip sevdiği Türkiye’ye getirmekten mutluluk duyuyor.

Sergi’nin bir sonraki uğrağı Urfa olacak gibi görünüyor. Bray Urfa sergisine, yörede çekeceği yeni fotoğrafları da ekleyecek.

Ağaçlar ve Gökyüzü mütevazi bir gala ile 28 Mayıs’ta Marmaris Netsel Galeri’de açılıyor. 29 Mayıs’tan 10 Haziran’a kadar halka açık olacak.

Kaynak: TFSF

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: