Loading...

Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

Literatür Yayıncılık / Gettyimages Dizisi
Nick Yapp

1900’ler

20. yüzyılın ilk 10 yılı. Sınai, askeri, bilimsel ve teknik rekabet. Güçlü devletler, organize işgücü ve yoksul halk. Görsel açıdan muhteşem, toplumsal açıdan utanç verici, siyasi açıdan heyecanlı ve tehlike çanlarının çaldığı bir dönem.

1910’lar

Soğukkanlılığını yitiren dünya; savaşlar, devrim, protesto, saldırganlık, hüsran, endişe, acı ve Birinci Dünya Savaşı. Çöken imparatorluklar. Kadınlara oy hakkı ve kahramanlara vatan. Sessiz filmler ve gramofon. İnsan ve dehasının başarıları, parlak ürünleri.

1920’lar

Caz çağı… Sessiz filmler ve canlı müzik. Olağanüstü keşifler ve moda. Ulaştırmada devrim, ekonomide kaos, faşizm ve ekonomik depresyonun ilk ayak sesleri, işsizlik hayaleti. Ancak bir kameranın yakalayabileceği kederli ve çılgın dünya kareleri.

no images were found

1930’lar

Yok olan eski rüyalar ve kabusa dönen yeni beklentiler. İç savaşlar, grevler ve lokavtlar, Nollywood filmleri, gökdelenler ve diktatörler. Avrupa’da savaş hazırlığı. Dönemin dünyasını en iyi şekilde anlatan fotoğraflardan eşi bulunmaz bir albüm

1940’lar

İkiye bölünmüş bir onyıl: Kazançları, trajedileri, zaferleri ve kurbanlarıyla “dünya savaşta” ve “barış ve yaşama dönüş”; yeniden inşa ve yeniden ayağa kalkış, yeni umutlar, yeni sorunlar, yeni keşifler. Fotoğraf makinesinin objektifinden onyılın kargaşası.

1950’ler

Soğuk Savaş’ın kıskacında ve nükleer bombaların gölgesindeki dünya. Macaristan ayaklanması, Süveyş ve Kıbrıs.
Irkçılık ve sömürgeciliğin gerginliği ve dehşet yıllarında zafer ve trajediler. Uzayın fathi. Ve Tanrı Brigitte Bardot’yu yarattı.

1960’lar

Çalkalanan Altmışlar. Cinsellik, uyuşturucu ve Rock’n Roll; patlamaya hazır bir kokteyl. Rock müzik ve doğum kontrol hapı, mini modası ve maksi modası, Rolling Stones ve Beatles, Dallas ve Vietnam. Kameraların sessiz tanıklığıyla büyük ıstırap ve kendinden geçiş kareleri.

1970’ler

Beyrut’tan Belfast’a, Kıbrıs’tan Soweto’ya, Münih’ten Mogadişu’ya terör ve şiddet. Ayetullah Humeyni, Sahtekar Nixon, General Amin, Pol Pot. Genç Michael Jackson ve Yaşlanan Elvis Presley. Kameraların sessiz tanıklığıyla ortaya çıkan çarpıcı gerçekler.

1980’ler

Haklı olan güçlüdür. Sovyetler Birliği’nde ‘glastnos ve perestroyka’. Afrika’dan AIDS. Afrika’ya yardım. Çernobil faciası, gelişen çevre duyarlılığı, eşcinsellere özgürlük. Televizyonlarda izlenen savaşlar devri. TV’de sabun köpüğü diziler ve seri katiller.

1990’lar

Berlin Duvarı ve Sovyetler Birliği’nin devrilmesiyle doğan yeni kahramanlar ve melunlar. Serbest piyasa ekonomisinin gücü ve yeni dünya düzeni. Kirlenen çevre ve dünya. Karfez Savaşı, Bosna çatışması, Afrika’da uzlaşma. Milenyumun sonu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: