Loading...

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi

Başka Bir Fotoğrafa Yolculuk…

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, kar amacı gütmeyen bir yapı olarak yeni bir anlayışa sahip fotoğrafçılar yetiştirmek amacı ile kuruldu. Eğitim, iletişim ve oluşturduğu fotoğraf topluluğu üzerinden yenilikçi, araştırmacı, eleştirel ve etik değerleri güçlü, konusuna “bütünlüklü” yaklaşabilen yeni bir fotoğrafçı kuşağı yetişmesine katkıda bulunmak Akademi’nin temel hedefi olarak belirlendi. Bunu yaparken de Akademi pozitif ayrımcılık dışında her türlü ayrımcılığa karşı, ifade özgürlüğünü savunan ve fotoğraf üretimini demokratikleşmede bir adım olarak gören bir yerde duruyor.

Öğrenim sürecinde “aktarma” ve “ölçme” ilişkisinin dışına çıkılarak, “paylaşma” ve “birlikte üretmek” perspektifi, öğretici-katılımcı ilişkisinin özünü oluşturuyor.

Fotoğraf Akademisi, güçlü bir fotoğraf geleneğinin üzerine yeni bir yapi inşa etme iddiası taşımıyor ama bu geleneğe dair sorularla dolu başlıyor çalışmaya. Hayatı kavramaya çalışan, geçmisin mücadeleci ve romantik ruhundan feyz alıp, o ruha, araştıran, sorgulayan, yeni anlatım yolları arayan çağdaş insanın enerjik ruhunu eklemeyi hedefliyor.

“Başka bir fotoğrafa yolculuk” derken kastettiğimiz biraz da bu. Sadece biçime ve tekniğe dair bir vurgu değil, aynı zamanda içeriğe ilişkin bir “başka”lık arayışı…

Belgesel Fotoğraf Programı’ndan Fotoğraf Akademisi’ne…

Belgesel Fotoğraf Programı ile yola çıkan Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi Ekim 2009’da kuruluş sürecini tamamlıyor. Fotoğraf Vakfı’nın deneyimini, Galata Fotoğrafhanesi’nin olanaklarını ve değerli öğretim görevlilerinin birikimlerini arkasına alarak 1 Mart 2009 tarihinde başlayan kurgu, IPS İletişim Vakfı-Bia Net ‘in de desteği ile hem ulusal hem uluslararası yeni bir açılım sağlamış oluyor.

Ekim 2009’dan itibaren Basın Fotoğrafçılığı Programı, Belgesel Fotoğraf Programı ve Galata Fotoğrafhanesi bünyesinde 2004’ten beri temel seviyeden ileri seviyelere kadar devam eden amatör ve profesyoneller için atölye programları Fotoğraf Akademisi’nin çatısı altında bir araya geliyor. Bunun yanısıra amatör fotoğrafçılara yönelik olarak 2008 yılında kurulan Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Kulübü’nün bugüne kadar imza attığı sosyal projeler, üretimlerinin daha da artırılmasıyla Fotoğraf Akademisi’nin genel sorumluluk alanının önemli bir kısmını oluşturuyor.

Okul ile ilgili detaylı bilgi için: 0212 243 7187 – 0212 292 1939

www.fotografakademisi.org

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: