Loading...

Gençler İçin Fotoğraflarla Nutuk

İş Bankası Kültür Yayınları, Mustafa Kemal Atatürk’ün 15-27 Ekim tarihleri arasında yaptığı 36 saat 33 dakika süren ve toplumun her kesimine yönelik mesajlar içeren tarihi metnini, genç kuşaklara aktarmayı hedefleyen bir çalışmaya imza attı. “Gençler İçin Fotoğraflarla Nutuk”, o dönemdeki dilin günümüz ilk ve ortaöğretim öğrencileri tarafından rahatça anlaşılabilmesi için metnin özüne sadık kalınarak sadeleştirildi. Nutuk’u, Yüce Türk Milletini emanet ettiği Türk Gençliği’ne hitaben yazdığı “Gençliğe Hitabe” ile sonlandırması Atatürk’ün gençliğe verdiği önemi yansıtması bakımından büyük anlam taşıyor.

Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni ölümsüz önderinin ağzından öğretmesi ve yüksek bir insan toplumu haline gelebilmenin yol ve yöntemlerini gösteren bu değerli çalışma için İş Bankası Kültür Yayınları, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü, Genelkurmay ATASE Başkanlığı ve İş Bankası Müzesi’nin katkılarını sağladı.

Sadeleştirilen metin, Genelkurmay ATASE Başkanlığı’nın arşivinden, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü arşivinden ve Türkiye İş Bankası Müzesi’nin arşivinden seçilen fotoğraflarla zenginleştirildi.

616 sayfalık kitap, 10 TL’den satışa sunuldu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: