Loading...

Gülnur SÖZMEN

1955 yılında İstanbul’da doğdu.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı ve 1970 yılında fotoğraf çalışmalarına başladı.

1972-76 yılları arasında (TGSYO) Tatbiki Güzel Sanatlar’da Grafik tasarım ve Fotoğraf eğitimi aldı ve 1976 da mezuniyeti ile birlikte ilk kişisel sergisini açtı.

Mezuniyet sonrası 2 yıl süreyle grafik tasarımcı ve fotoğrafçı olarak reklam ajanslarında çalıştı.

1978 yılında kendi atölyesini kurarak profesyonel fotoğraf çalışmalarına devam etti. Aynı yıllar; Türkiye’ de ilk mesleki kadrolaşma olan “FOTOS Fotoğraf Sanatçıları Derneği”nin kurucu kadrosunda bulunarak, sonrasında; Genel sekreterlik ve Başkanlık görevlerini yürüttü.

1986 da profesyonel fotoğraf çalışmalarını sanayi alanında yoğunlaştırarak Türkiye ve Dünyanın çeşitli bölgelerinde sayısız sanayi fotoğrafları çekti ve bu belgesellerden “çalışanlar” üzerine büyük bir arşiv oluşturdu.

1987 de PTFD (Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği)ye üye oldu, sonraki yılarda genel sekreterlik ve başkanlık görevlerini yürüttü.

Fotoğraf çalışmaları yanı sıra ; “Fotoğrafın sanat içindeki yeri ve Görsel İletişim” üzerine araştırmalar yaparak 1982-1996 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf ana sanat dalında “Görsel İletişim” dersleri verdi.

1994 de USA/ San Fransisco CCAC’de (California College Arts and Crafts) konuk sanatçı olarak bulundu.

Sözmen; 1995 e kadar Türkiye’de, özellikle Güneydoğu Anadolu’da pek çok fotoğraf belgeseli çekti, bu tarihten sonra çalışmalarını Orta ve Güneydoğu Asya üzerine yoğunlaştırarak geniş bir arşiv oluşturuyor.

1976 dan başlayarak 7 kişisel sergi açan Gülnur Sözmen, sayısız topluluk sergileri,dia gösterileri,sempozyum ve bilimsel toplantı ve jürilere katıldı.

Halen İstanbul’da yaşıyor, profesyonel ve belgesel çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: