Loading...

Hugin

Hugin, ücretsiz açık kaynak kodlu bir panorama oluşturma programıdır.

Temel olarak, panorama fotoğraflarının doğru işlenmesi amacıyla üretilmiş olmasına rağmen, HDR oluşturmaya yönelik araçlar da içerir.

Özellikle 360 derece panoramik fotoğraflarda rastlanan aydınlık karanlık noktalar arasındaki ciddi ışık farklarını ortadan kaldırabilmek için, farklı pozların birleştirilmesi fikrinden faydalanmaktadır.

Anasayfa:

http://hugin.sourceforge.net/

Yükleme Sayfası:

http://hugin.sourceforge.net/download/

http://hugin.sourceforge.net/links/


Dökümanlar:

http://hugin.sourceforge.net/tutorials/index.shtml

http://hugin.sourceforge.net/docs/


Kurulum:

Yazılımın sorunsuz çalışabilmesi için, programın kurulum dosyasını bilgisayara kaydederek çalıştırmak tek başına yeterli değildir. Çoğu açık kaynak kodlu programda olduğu gibi, bağlı olduğu başka uygulamaları da yüklemek gerekmektedir

Özellikleri:

Kesişen fotoğrafların panoramik fotoğraf olarak bir araya getirilmesi

Fotoğrafların doğru seviyeden çekilmemesinden kaynaklanan dalgalanmaların ortadan kaldırılması

Büyük mozaik fotoğrafların bir araya getirilmesi

Konrol noktalarının bulunması ve yazılım asistanlarıyla bu noktaların optimize edilmesi

Fotoğrafların Merkator, silindirik, stereografik ve sinusoid gibi değişik izdüşümlerinin alınması

Gelişmiş fotometrik düzenlemelerin ve HDR birleşimlerinin yapılması


Kullanımı:

Panorama oluşturmak için çekim aşamasında bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce ardışık fotoğraflar arasında ortak alanların olması gerekir. Ayrıca her fotoğraf, aynı diyafram değeriyle ve aynı uzaklıktan çekilmelidir. Panoramalara HDR işlemi de uygulanacağından her fotoğraftan HDR çekim tekniklerine uygun olarak farklı pozlar çekilmelidir.

Asistant (Yardımcı) segmesinden, Load images (Fotoğrafları yükle) düğmesi aracılığıyla eklenmek istenilen fotoğraflar seçilir. Program Raw formatlı dosyaları kabul etmemektedir. Bu sebeple fotoğrafların önce tiff formatına çevrilmesi gerekmektedir. Seçim sonrasında fotoğrafların odak uzunluğunu ve odak çarpanı belirlenir.

Özellikle geniş açılı objektiflerde oluşan kenar kararmalarını ortadan kaldırmak ya da fotoğrafda istenmeyen alanları çıkarmak için, Crop (Kırpma) sekmesi kullanılır.
Fotoğraflar arasındaki ortak noktaları belirlemek için kontrol noktalarını belirlemek gerekir. Bu, sonuç için en önemli aşamalardan biridir. Control Points sekmesinden fotoğraflar 2’şer 2’şer seçilir ve fotoğraflar arasındaki ortak noktalar tek tek belirlenir. Başarılı bir sonuç için en az 3 nokta belirleme gerekliliği bu işlemlerin çok zaman almasına sebep olmaktadır. Ancak Hugin kullanıcıları bu işlemi otomatik olarak yapan autopano-sift programını da kullanabilirler.

İki fotoğraf arasındaki kontrol noktaları oluşturulduktan sonra ‘Optimizer’ ile noktaların konumları optimize edilir. Tüm fotoğraflar arasındaki bağlantılar bitene kadar bu işleme devam edilir.

Stitcher bölümü fotoğrafların çıktısının alındığı yerdir.

İşlemler tamamlandığında programdan bağımsız olarak kabukta çalışan enblend programını kullanılabilir. Birleşen fotoğrafların kesiştiği noktaların ve pozlama ayarlarının iyileştirilmesini sağlayan eblend programına ek olarak fotoğraflardaki boşluklara doku eklemesi yapmak için gimp programından faydalanılabilir.


Değerlendirme

Hugin, panorama oluşturan pek çok programa göre oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Özellikle fotoğrafların kesiştiği yerlerdeki renklerde oluşan ton farklılıkları muntazam bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Program, fotoğrafların birleştirilme sürecinde oluşabilecek hemen hemen tüm sorunlar için çözüm getirmiştir.
Yazılımın açık kaynak kodlu olmasından dolayı oluşan bazı zorluklar da bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu programları kullananlar ve programın geliştirilmesine katkıda bulunanlar, bilgisayar teknolojisine ve Linux gibi işletim sistemlerine âşina olan kullanıcılar için oldukça kolay olan bazı aşamalar, bu konuda fazla deneyimi olmayanlar için oldukça yorucudur.

Hugin, vadettiği işlemleri kusursuz ancak oldukça uzun bir süreçte yerine getirmektedir. Bu sürece rağmen, fotoğrafların gruplar halinde işlenmesine imkanı sağladığı için bu yavaşlık çok fazla hissedilmemektedir.

Kaynak: HDR Turkiye

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: