Loading...

İSTANBUL'DA GEZERİKEN / STROLLING THROUGH ISTANBUL

Fotograf Geçidi : İstanbul 2010 projesinin onbirinci sergisi ARJEN J. ZWART’ın İSTANBUL’DA GEZERİKEN isimli çalışması.

Sanatçı ürünüyle vardır ve onun herkes tarafından izlenip kabulüyle bir noktaya gelinir. Bu çok kıvrımlı, çileli, uzun bir yoldur. Genelde ömür boyu sürer. Dünya fotograf literatürünün sayfalarında nadir de olsa rastlayacağımız profesyonel profiller hep böyledir.

Bu yüzden Arjen J. Zwart’ın nasıl çalışmalar sergilediğini öncelikle inceledim ve sorguladım. O da, pek çok ünlü fotografçı gibi “Doğrudan Fotograf” çekiyordu ve konu olarak yaşamın engebeli yollarında yürüyordu ama gerçekten yürüyordu. Arjen J. Zwart’ı ne zaman görseniz, eski deyimle “müsellah”tır yani “silahlı”, fotograf kamerası daima boynunda. İstanbul kazan, o kepçe. Böylece bize kentten hep yeni fotografça bakışlar taşıyabiliyor.

Gültekin ÇİZGEN
Sanat Yönetmeni / Küratör

ARJEN ZWART’IN KALEMİNDEN İSTANBUL’DA GEZERİKEN

“Istanbul’da Gezeriken…” serisi gerçekten de Istanbul’da gezip dolaşırken çektiğim fotograflardan oluşuyor.
Istanbul fotografçılar için hazineleri olan harika bir şehir. Istanbul’da başıboş gezen biri dahi hiçbir seyahat rehberinde belirtilmeyen gizli hazinelere ulaşabiliyor. Bu fotografların tüm Istanbul’u anlattığı iddiasında değilim. Bu fotograflar, Istanbul’da gezip dolaşan seçici bir göz tarafından yakalanan Istanbul görüntüleri ve sokak sahneleridir.

The Seri “Strolling through Istanbul” is a selection of photograph’s I have made during my strolls in Istanbul . Istanbul is a wonderfull city and a treasure for photographers. Wandering through Istanbul the city reviels it’s secrets so one can discover many hidden gems which are not mentioned in any travel guide. I don’t have the illusion that the seri represents ” Istanbul ” They have been made Istanbul, impressions, street scenes and encounters caught by a selective eye.

Arjen J. ZWART kimdir?

Arjen J. ZWART, sosyal belgesel fotograf konusunda çalışan Istanbul’da yaşayan Hollandalı bir fotografçıdır. Kişisel projelerinin yanı sıra çeşitli gazete ve dergiler için fotograf üretmektedir. Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları için de projeler hazırlamaktadır. Çalışmaları Avrupa ve Türkiye’de sergilenmiştir. 1986/87 yıllarında Hindistan’a yaptığı seyahat sırasında fotograf sanatının sunduğu olanaklardan yararlanmaya karar vererek bu işe soyunmuş. Sınırların – kuralların ötesine geçebilmek yeni bir hayat görüşü haline gelmiş. Aynı dönemde sosyal belgesel projeler üzerine çalışmaya başlayan ZWART, ilk olarak kendi yaşadığı kasabadaki köylülerin fotograflarını çekmiş. Bu çalışması 1999 yılında Achter de Eerste Pal adıyla albüm olarak yayınlanmış. Sivil Toplum Kuruluşları için Kalküta’daki rikşocuların günlük hayatını fotograflamış. Şu an Istanbul’da serbest fotografçı olarak çalışıyor, Sokak Fotografçılığı konusunda atölyeler düzenliyor.

İSTANBUL’DA GEZERİKEN … Arjen J. ZWART Fotograf Sergisi 03 TEMMUZ -06 AĞUSTOS 2010 tarihleri arasında izlenebilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: