Loading...

İstanbul’un Tarihi Yarımada Silueti

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Rainer Stratmann’ın fotoğrafladığı İstanbul’un tarihi yarımada silueti, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından Türkiye’nin dünya çapındaki iki yüze yakın Büyükelçilik ve Başkonsolosluğa gönderildi. Stratmann’ın 30 farklı kareyi birleştirmesiyle oluşturduğu panoramik fotoğraf, “İstanbul: The Most Inspiring City in The World – Dünyanın En İlham Verici Kenti” sloganıyla birlikte İstanbul’un yurtdışı tanıtım kampanyasında kullanılmıştı.

2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen İstanbul’un tanıtım kampanyası için “Istanbul: The Most Inspiring City In The World – Dünyanın En İlham Verici Kenti” sloganıyla birlikte kullanılmak üzere İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Rainer Stratmann’ın 30 farklı kareyi birleştirmesiyle oluşturduğu panoramik fotoğraflar Türkiye’nin dünya çapındaki 181 Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarına gönderildi.

Büyükelçilikler ve Konsolosluklar düzeyinde tüm dünya ile paylaşılan İstanbul fotoğrafının, temsilcilik binalarının duvarlarını süsleyebileceği gibi, temsilcilikler tarafından yurtdışında Türkiye ile ilgili olarak etkinlik yapacak kişi ve kuruluşlara da verilebileceği düşünülüyor.


Dünyada 30 Karelik Bir İlk

İstanbul’un ikonlaşmış bir görünümünü; “Tarihi Yarımada” siluetini gözler önüne seren fotoğraf, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından 16 Ocak 2010’da gerçekleştirilen açılış etkinliğinin davetiyesi olarak kullanılmasının yanı sıra İstanbul’da ve bazı Avrupa metropollerinde de tanıtım amaçlı olarak açık hava mecralarında yer aldı.

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Rainer Stratmann’ın bugüne kadar yaptığı en büyük boyutta ve bir ilk olarak nitelendirilen fotoğrafa iki kilometrelik mesafeden zoom yapılarak bakıldığında en küçük ayrıntı bile çok net bir şekilde gözükebiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: