Loading...

Kapı’nın dışında kalanlar

“Sözsüzlüğün mekanı ne kadar da genişmiş!” (*)

Emrah Günay; vizörünü sokakta yaşayanlarla, hayatını sokaktan kazananlara çevirmiş. Kentin sokaklarında sabahlayan, bizler uyurken kentin boş caddelerini, köprülerini adımlayan, acılarını yüzlerine hapsetmiş insanlarla karşılaşıyorsunuz bu sergide…

Önceki işlerinde mekan olarak “kapı”yı seçen Emrah Günay bu kez içerisi ve dışarısını ayıran kapının önüne, sokağa çeviriyor objektifini…Vizörüne takılanlar İstanbul’un en işlek sokaklarında yaşıyor; Beyoğlu’nda, Sıraselviler’de, Sultanahmet’te ve İstiklal Caddesi’nde… Sokağı kendine ev olarak seçenlerle o sokakta korunaklı evlerinde yaşayanlar arasında kurulamayan ilişki, hatta korku da bu karelere tüm çıplaklığı ile yansımış. Yanlarından hızla işlerine gidenler, telefonla konuşanlar, dostlarıyla buluşmayı bekleyenler, turistler gelip geçiyor.

Bu karelerde gördüğümüz yüzlere; acı, kayıtsızlık, boşvermişlik ve tanımlaması zor bir hafiflik sinmiş… Bazen uyumak için afişlerle bezeli bir duvarın dibini, bazen bir kitapevinin basamaklarını bazen de bir reklam pankartını üzerine battaniye olarak seçen sokak insanları ‘modern’ yaşamın hızında önlerinden geçen “öteki”ler tarafından bir enstelasyon gibi seyredilmeye başlanıyor.

Işıklı reklam panolarının sunduğu renkli yaşam idealleri ile dalga geçer gibi onların yanıbaşına uzanan sokak insanlarına dair her birinin yüzünün anlattığı hikayeyi görmek; kamusal alanın paylaşımı- görme- görmezden gelme-izleme-öteki- kontrol dışında olandan korkma-yabancılaşma-kendimiz gibi kavramları birkez daha düşünmek üzere önümüze bırakıyor.

Sergi’nin açılışı 07 Ekim 2010, 18.00-20.00 saatleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan bir kokteylle yapılacaktır. Sergi hafta içi hergün 10.30-17.00, Pazar ise 12.00-16.00 arasında izlenebilir.

(*) Tarık Günersel, 300 Yaş Konuşmaları , Helikopter Yayınları, s.51

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: