Loading...

Kimlik ve İtaat Fotoğraf Sergisi

“Kimlik ve İtaat” fotoğraf sergisi, yolculuğunu tamamlıyor ve doğduğu yere geri dönüyor.  Çizgelikedi’nin çağrısı ile 2007 sonunda başlayan ve 2009 Mayıs’ına dek süren Çizgelikedi Kadınlar Projesi-2’nin atölye süreci sonucunda, farklı yaş, deneyim ve mesleklerden 17 kadın katılımcının ortaya koyduğu 32 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi, çevre ilçeleri ziyaret ederek geçen ayların ardından, 8 Mart-26 Mart günleri arasında tekrar İzmir’de, Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Ursula K. Le Guin’in ‘Mülksüzler’ romanının itaat etmeyen/emir vermeyen/almayan kahramanları Anarreslilerden ilhamla, ‘Gerçek yolculuk geri dönüştür’ diyen Çizgelikedi; bu geri dönüş vesilesiyle, projeyi ve ele aldığı kavramları, geride kalan yıla ve yola bakarak bir kere daha odağına almayı istiyor.

Gezici olarak tasarlanan projenin izleyen aylar boyunca İzmir çevresindeki ilçeleri ziyaret ederek süregelen yolculuğu, projenin ilk olarak başladığı yer olan Çizgelikedi’de 8 Mart’ta tekrar izlenime sunulmasının ardından 26 Mart’ta, sergide yapıtları bulunan kadın fotoğrafçıların katılacağı bir sohbeti de kapsayan buluşma ile tamamlanmış olacak.

Kapanış buluşması, aynı zamanda bir doğumgünü ve anma: proje arkadaşları, Çizgelikedi Kadınlar Projesi’nin katılımcılarından fotoğrafçı Ülker Sokulluoğlu’nu, 76. doğumgününden sadece bir gün sonraki bu buluşmadaki yokluğunda sevgiyle, özlemle anacak. Ülker Sokulluoğlu, aylara yayılmış bu uzun atölye süreci boyunca içinde yeraldığı projenin ilk olarak izleyici önüne çıktığı hafta rahatsızlanmış ve serginin yolculuğu tamamlanamadan, 22 Ocak 2010’da aramızdan ayrılmıştı.

Detaylı bilgi için:

http://www.cizgelikedi.com
http://kimlikveitaat.blogspot.com

Çizgelikedi Kadınlar Projesi-II
‘Kimlik ve İtaat’
Fotoğraf Sergisi

8-26 Mart 2010
Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi
Gürsel Aksel Bulvarı No:43/C Üçkuyular-İZMİR
T: (0232)247 1 247, 224 39 96
cizgelikedi@cizgelikedi.com

no images were found

‘Kimlik ve İtaat’ Sergisi Katılımcıları:

Ülker Sokulluoğlu: Sevgili ‘Ülker abla’yı 22 Ocak 2010’da, sergimizin yolculuğu henüz sürerken yitirdik. AÜ DTCF mezunu olan Ülker abla, yaşamını İngilizce öğrenerek ve öğreterek geçirdiğini, artık bu ‘öğrenme ve öğretme’ işinin fotoğraf için geçerli olduğunu söylerdi. İlkokul 4’de babasını Küçüksu Vapur İskelesi’nde görüntülemesini yani 1944 senesini fotoğrafa başlangıcı kabul eden Ülker Sokulluoğlu İfod’un bazı, kurucusu da olduğu Efsa’nın tüm sergilerine katıldı. Eşi Günal Güngör’le de ikili sergiler açtı. İlgi alanına arkeoloji başta olmak üzere ona birşey öğreten türdeki kitaplar, yanısıra geziler, kediler, sinema giren çocuk bakışlı güzel gözleri ile, hep bizimle olacak.

Arzu F. Güngör: Mühendislik okudu ama yapmadı, evli ama ‘kız’lık soyadını kullanıyor. Fotoğrafa 1987’de İFOD’da başladı, 1999’da istifa ederek ayrılıncaya dek bu kurumda yürütme, örgütleme, eğitim ve çay bardağı yıkama çalışmalarında görev aldı. DEÜ GSF Fotoğraf Bölümü’nde ders verdi. Kişisel ve karma sergilerle çalışmalarını paylaştı. 2002-2006 arasında Geniş Açı’nın İzmir temsilciliğini üstlendi. Halen Çizgelikedi’de etkinlik örgütlemeyi ve çay bardaklarını yıkamayı sürdürüyor. http://arzufilizgungor.blogspot.com

Aslı Öktener Köse: Gazeteci. Fotoğraf uğraşı dışında yazı ile de ilgileniyor, çeşitli yayın organlarında yayınlanmış köşe yazıları, haber ve denemeleri var. Bir dönem kısa fantastik hikayeler yazmış ama ‘çocuğum doğduktan sonra hayatım yeterince gerçek oldu sanırım ve bıraktım’ diyor. Bu ilk sergi deneyimi. Diğer fotoğraf çalışmalarına ve yazılarına bu adresten ulaşılabilir: http://www.aslioktener.com

Aynur Şen: Emekli resim öğretmeni. “Kimlik ve İtaat” ; resim ve grafik çalışmalarının yanısıra görsel anlatım aracı olarak fotoğrafı da kullanmak için son 2 yıldır bu yöndeki bilgisini ilerletmeye yönelen Aynur Şen’in katıldığı ilk fotoğraf sergisi. Kendisi, iki çalışması ile sergide yer almakta.

Aysun Öküzcüoğlu Taşar: Sigortacı. Daha önce fotoğraf aracılığı ile herhangi bir etkinlikte yer almamış olmakla beraber; küçük yaştan beri fotoğrafı sevmiş ve çok önemsemiş, ilk analog makinesini 18 yaşında almış, daha sonra kendi siyah beyaz karanlık odasını kurmuş. Fotoğraf üzerine çeşitli seminerlere ve ileri atölye çalışmalarına katılan Aysun Öküzcüoğlu Taşar’ın bu sergide üç çalışması yer alıyor.

Ayşe Aytün Aytar: Fotoğrafa 10 yıl önce bir fotoğrafhaneye çırak olarak girerek başlayan Ayşe Aytün Aytar İFOD üyesi. Çalışmaları ile son 2 yıldır İFOD’un ‘Geleneksel Sergileri’nde yer almış. Fotoğraf uğraşı dışında, sinemayla izleyici olarak ilgilenen arkadaşımızın henüz yayınlamadığı bazı küçük denemeleri de var.

Canan Gümüşalan: Halkla ilişkiler uzmanlığından emekli. Fotoğrafa 1980 yılında, üniversitede, arkadaş desteği ile başlamış. Ankara’da, Muş’ta ve İzmir’de çeşitli karma sergilere katılmış. Sonrasında çeşitli seminer ve atölyelere katılarak tekniğini geliştirmeye çalışan Canan Gümüşalan, bu sergide iki çalışması ile yer alıyor.

Emel Kayın: Mimar, restorasyon uzmanı. Yayınlanmış öyküleri, şiirleri, bilimsel makaleleri, belgesel film metinleri, “İzmir Oteller Tarihi” ve “Mekân Hikayeleri” adlı kitapları var. Yaşamın, mekânın ve zamanın gerçekliğini ele geçirmenin, mimarlığın, yazının ve fotoğrafın ortak kaygısı olduğuna inanıyor. Emel Kayın sergide 6 kareden oluşan bir fotoğrafı ile yer alıyor.

Fenay Ulu: Maliye Bakanlığı’nda memur olarak görev yapıyor. Fotoğraf lise yıllarında başlayıp İFOD’da ve EFSA’da devam etmiş. Dernek sergilerinde, çeşitli grup sergilerinde yer alan ve “ışıkla boyama” tekniği üzerine atölyeler gerçekleştiren, son olarak FOTOGEN’in düzenlediği yarışmalı organizasyonda Şinasi Barutçu Kupası ile ödüllendirilen Fenay Ulu bu sergide 4 çalışması ile yer alıyor. Diğer çalışmaları için bkz. http://www.fenayulu.blogspot.com

Gönül Ocak: Fotoğrafa 2000 yılında başlayan Gönül Ocak çeşitli atölye ve seminerlere katılarak kendisini geliştirdi. Fotoğraf dışında sinema ve yazıyla ilgileniyor. Deliler Teknesi, Yazı Kültürü, Körfezde Bugün, Öykü Teknesi’nde öyküleri yayınlanan Gönül Ocak, 6 arkadaşı ile birlikte “Yedi Çay Biri Açık” adında bir ortak öykü kitabı çıkarttı. Bu sergide bir fotoğrafı ile yer alıyor.

Işık Gülçubuk: Gıda Mühendisi. Fotoğrafa gerçek anlamda ilk kez 2004 yılında, Yunanistan’da katıldığı karanlık oda atölyesiyle başladı. Sonraki yıllarda da çeşitli atölye ve seminerlerle fotoğraf tekniğini ve dilini geliştirmek için çalışmaya devam eden Işık Gülçubuk bu sergide iki çalışması ile yer alıyor.

Işık Deniz Nalbantoğlu: Planlama-kontrol/yönetim danışmanı. Fotoğrafa 1992’de İFOD fotoğraf seminerlerine katılarak başladı. 1993-1995 yılları arasında aktif bir şekilde İFOD etkinliklerine katılıp, birimlerde görevler alan; sonrasında bir süre fotoğraftan uzak kalan Işık Deniz Nalbantoğlu, katıldığı ilk fotoğraf sergisi ‘Kimlik ve İtaat’te bir çalışması ile yer almakta. Psikoloji, sosyal psikoloji, edebiyat, sinema ve briç diğer ilgi alanları arasında.

Latife Özyurt: Anestezi teknisyeni. Fotoğrafa, sağlık meslek lisesinde okurken fotoğraf kolunda, okulun Lupitel marka makinası ile çektiklerini yine okulun karanlık odasında basarak başladı. 1990’da bir Zenit edinen, 1995’te AFSAD’ın kurslarına, 2001 yılında ART sanat atelyesinde ileri düzey fotoğraf eğitimine katılan Latife Özyurt 2003’te EFSA’ya üye oldu. Bu sergiye bir fotoğrafı ile katılan, fotoğraf dışında şiirle de ilgilenen Latife Özyurt’un, yayınlanmamış bir şiir dosyası var.

Meltem Çiftçi: Çevre Mühendisliği eğitimi aldı. Profesyonel turist rehberi. Fotoğrafa 1985’te üniversitenin fotoğraf kolunda başladı ve İFOD’da devam etti. Bugüne dek çeşitli karma sergiler ve sunumlarda çalışmaları ile yer aldı. Bu projede iki fotoğrafı ile yer alan Meltem Çiftçi, fotoğrafın yanısıra arkeoloji, tarih, sanat tarihi ve sinema ile de ilgileniyor.
www.flickr.com/photos/meltemciftcikurgan

Nurhan Doğan: Avukat. Fotoğrafa 9 yıl kadar önce EFSA’da eğitim seminerlerine katılarak başladı. “Kimlik ve İtaat” bugüne dek katıldığı ilk sergi ve kendisi iki fotoğrafıyla bu projede yer alıyor.

Şehlem Sebik: İletişim uzmanı. Fotoğrafa lisans yıllarında başlayan Şehlem Sebik, Ege Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu’na katıldı. Çeşitli karma sergilerde çalışmaları ile yer aldı. Fotoğraf dışında minimalist sinema, toplumsal cinsiyet, iktidar ve bedenin politiği konularıyla ilgileniyor. Bu konularda master tezi, bildiri ve makale gibi çalışmaları bulunuyor. “Kimlik ve İtaat” sergisinde 3 çalışması ile yer alan Sebik’in diğer çalışmalarına bu adresten ulaşılabilir:
http://www.sehlemphotography.blogspot.com/

Yeşer Sarıyıldız: Üniversite öğrencisi. Fotoğrafa lise son sınıftayken kendisine fotograf makinesi alınca başladı. Sonrasında üniversitenin fotoğraf topluluğu DİFOT’a ve Çizgelikedi’nin proje ve etkinliklerine katılan Yeşer Sarıyıldız, çeşitli internet yayınlarında ve sözlüklerde yazıyor, davranış bilimleriyle ilgileniyor. Bu sergide iki çalışmasıyla yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: