Loading...

LEE / Make History 2 İçin Geri Sayım Başladı!

Jean markası LEE’den sadece “gerçek hayatlar, gerçek mekânlar ve gerçek insanlar” ın objektiflere yansıyacağı fotoğraf dünyasının en asi yarışması LEE / Make History 2 için son katılım tarihi 29 Mayıs 2010.

lki geçtiğimiz yıl düzenlenen ve 90 ülkeden 16 binin üzerinde fotoğrafın katıldığı yarışmada, büyük ödülü İtalya’dan 27 yaşındaki Rossella Dimichina ’’THE WEAK IN WONDERLAND’’ adlı çalışması ile kazanmıştı. Yarışmaya katılan 16 bin fotoğraf arasından, finale kalan 101 fotoğraf içinde, 7 Türk fotoğrafçısı da yer almıştı.

LEE’nin insanlara kendilerini cesurca ifade etmeleri, kendi hikayelerini yaratmaları ve harekete geçmeleri için 2007 yılında başlattığı interaktif Make History kampanyası kapsamında düzenlenen yarışmada, konu olarak sadece, “gerçek hayatlar, gerçek mekanlar ve gerçek insanlar” işleniyor.

18 yaşından büyük tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açık olan yarışmada, fotoğraflarını kısa hikayeleri ile birlikte www.makehistory.eu adresine yükleyen herkes, 25 bin Euro’luk büyük ödül için yarışabilecek.

Dünyanın birçok ülkesinden, birbirinden farklı birçok kültürden gelen değişik hikayelerin objektif yansımalarının yarıştığı Make History’de, Türkiye’den de 7 olmak üzere finale kalan 101 fotoğraf, www.makehistory.eu sitesinde halen sergileniyor. Kültürlerarası bir buluşma noktasına dönen sitede ayrıca ikinci yarışma ile ilgili de bilgiler yer alıyor.

Make History nedir ?

LEE’nin 2007 yılında başlattığı Make History kampanyası, sonsuz evren içinde, her birini küçük birer evren olarak tanımladığı bireyleri, alışılmış, kalıplaşmış ve kurallar arasındasıkışmış mekanize sesler yerine, kendi tutkularından gelen güçlü hikayeleri ile, yeni sesler aramaya yöneltiyor.

Farklı kültürler arasında bir diyalog oluşturmayı hedefleyen kampanya, Milano sokaklarında ateş yutmak, Londra’da trenlerin üzerine grafiti boyamak, sabaha kadar Eyfel Kulesi’nin altında parti vermek ya da Miami’de underground bir partide sabahlamak gibi farklı dekorlarda, barış, savaş, başarı, başarısızlık, hayat, ölüm, inkar, suç, tutku, cinsellik, baş kaldırı, isyan gibi birçok insani duygu ve davranışı objektiflere yansıtıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: