Loading...
Teknoloji

LG G4, Fotoğraf ve Video Özellikleri

lg-g4-cep-telefonu-2LG G4 Fotoğrafçılara Göz Kırpıyor başlıklı yazımızda, LG G4‘ün teknik özelliklerinden, tasarımından ve cep telefonundaki yeniliklerden bahsetmiştik. Bu incelememizde ise Fotoğraf Okulu olarak en çok merak ettiğimiz konu yani kamera özellikleri hakkındaki deneyimlerimize yer vereceğiz.

Fotoğrafçıların ilk tercihi her zaman DSLR’lar olacaktır ama kabul edelim ki her yere 2-3 kilo ağırlığındaki makine – objektif setimizle gitmemiz mümkün değil. Oysa cep telefonları ister istemez hep bizimle ve son teknolojilerle yükselen kamera kalitesi bazı durumlarda ana kameramızın eksikliğini hissettirmiyor. LG de bu ihtiyaçtan hareketle, fotoğrafçıların taleplerini de düşünerek geliştirdiği G4’te çok başarılı bir kameraya imza atmış.

lg-g4-cep-telefonu-1

KULLANIM KOLAYLIĞI

LG G4 avuç içinde kavranması, kontrol edilmesi oldukça kolay bir cep telefonu… Arayüzü, kullanılmak istenilen uygulamalara hızlı ve basit bir şekilde ulaşmayı mümkün kılıyor. Bu seriye özellikle fotoğrafçıları hedef alan pek çok fonksiyon da eklenmiş. Telefonun arka kapağındaki düğmeye atanabilen, kamerayı anında aktif hale getirebilme özelliği bunlardan sadece biri… Büyük ekranı, cep telefonunda vakit geçirmeyi eğlenceli hale getirmenin yanı sıra fotoğraf kamerası ile ilgili ayarları da oldukça rahat yapmayı sağlıyor.

KAMERA ÖZELLİKLERİ

LG G4, 16 megapiksel arka kamera, 8 megapiksel ön kamerası, görüntü stabilizasyonu, hızlı otomatik netleme özelliği, gerçeğe yakın beyaz ayarı ve renk kaydıyla oldukça başarılı bir kamerayla karşımıza çıkıyor. Bunlara f1,8 diyafram açıklığa sahip lensini, Raw çekebilme özelliğini ve Manuel ayarları da eklediğimizde pek çok fotoğrafçı için cazip bir seçenek haline geliyor.

Aşağıdaki tablodan diğer cep telefonlarıyla benzer ve ayrılan noktalarını görebilirsiniz:

  LG G4 SAMSUNG GALAXY S6 IPHONE 6
Megapiksel 16 MP (5312×2988) 16 MP (5312×2988) 8MP (2448×3264)
En-boy oranı 16/9 16/9 4/3
Sensör Boyutu 1/2.6″ 1/3″ 1/3″
Diyafram ƒ/1.8 ƒ/1.9 ƒ/2.2
Piksel boyutu 1.29 µm 1.12 µm 1.5µm
Odak Uzunluğu 28mm 28mm 29mm
Stabilizasyon 3-eksenli OIS 2-eksenli OIS 2-eksenli OIS (sadece 6 Plus)
Panorama Boyutu 104MP 60MP 43MP
Manuel Ayarlar Poz Telafisi, Netlik, ISO, Enstantane, Beyaz Ayarı Poz Telafisi, Netlik, ISO, Enstantane, Beyaz Ayarı
Dosya formatı JPG, RAW JPG JPG

lg-g4-cep-telefonu-3

Kamerada 3 mod bulunuyor: Basit, Temel ve Manuel. Manuel modda beyaz ayarını Kelvin değerleri cinsinden, Enstantaneyi 30 saniye hızına kadar, ISO değerlerini 50-2700 değerleri arasında kontrol edebiliyorsunuz. Manuel ayarda olsa da AE-lock seçeneğini aktive etmediyseniz otomatik pozlama yapmaya devam edebiliyorsunuz. Hem Temel modda hem de Manuel modda sol tarafta yer alan seçenekleri kullanarak fotoğraf veya video boyutunu, HDR çekim yapıp yapmayacağınızı, panorama gibi ayarları kullanıp kullanmayacağınıza karar verebiliyorsunuz. Net olmasını istediğiniz noktaya dokunarak netlik yapabiliyorsunuz ya da MF yani manuel netleme ile öndeki ya da arkadaki objenin netliğini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Pozlama telafisi de yapabildiğiniz kamera diyafram ayarı dışında hemen hemen tüm profesyonel ayarları kullanmanızı sağlıyor.

RAW JPG
LG-F500L lg-g4-fotograf-ornegi-jpg
LG-F500L lg-g4-fotograf-ornegi-jpg-2
LG-F500L lg-g4-fotograf-ornegi-jpg-3
LG-F500L lg-g4-fotograf-ornegi-jpg-4
LG-F500L lg-g4-fotograf-ornegi-jpg-5
LG-F500L lg-g4-fotograf-ornegi-jpg-6
LG-F500L lg-g4-fotograf-ornegi-jpg-7

Manuel Modun avantajlarından biri de fotoğraflarınızı RAW formatında çekebilmeniz. Bu sayede çekim sonrasında fotoğraflarınızı daha kaliteli bir şekilde işleyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnek fotoğrafları yakından incelerseniz JPG formatında kirliliğin (noise) azaltıldığını, vinyet düzenlemelerinin yapıldığını ve keskinlik filtrelerinin eklendiğini görebilirsiniz. Eğer fotoğraflarınızda fazla bir değişiklik yapma düşüncesinde değilseniz sadece JPEG formatında da çekim yapabilirsiniz. Bu sayede hem fotoğraflar daha az yer kaplar hem de sonrasında VSCOcam, Snapseed gibi uygulamalarla ya da en basitinden Instagram’ın sağladığı filtre seçenekleriyle hızlı bir şekilde fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. RAW kalitesinin sağladığı avantajlar için Lightroom ve Photoshop tarzında programları kullanabilirsiniz. Bu sayede kendi tarzınızı yansıtan düzenlemelerle kaliteli fotoğraflara imza atabilirsiniz. Belki LG bir sürpriz yaparak bir sonraki serisinde kameraya ek olarak bir RAW düzenleme yazılımı da ekler ki bu talebimizi de LG Electronics Türkiye Mobil İletişim Satış Bölüm Başkanı Ufuk Gürsoy’a da ilettik.

LG G4 Manuel ayarlarıyla bizi ziyadesiyle memnun etse de hem video hem de fotoğraf çekimi için geliştirdiği otomatik ayarlarıyla da dikkat çekiyor. Otomatik pozlama değerleri ve beyaz ayarı çok başarılı sonuçlar veriyor. Gereksiz beklemeler olmadan, hızlı ve kolayca fotoğraflarınızı ve videolarınızı çekebiliyorunuz.

VİDEO ÖZELLİKLERİ

Kameranın video ayarlarına ulaşmak için ekranın sol tarafında yer alan 16:9 seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Bu bölümde hem fotoğraf boyutlarını hem de video boyutlarını seçebiliyorsunuz. Video için 4 seçeneğiniz var: UHD (3840×2160), FHD(1920X1080), HD(1280×720) ve ağır çekim.

Hem fotoğraf hem de video çekimlerinde oldukça başarılı sonuçlar almanızı sağlayan G4’de görüntülerin dinamik aralığı oldukça yüksek görünüyor. Bu sayede en kontrast ışık saatlerinde bile gölgelerin doğru pozlandığı anlarda aydınlık noktalarda bilgi kaybının beklenenden çok daha az olduğunu görebiliyorsunuz. Otomatik ayarlarla çekilen aşağıdaki video örneklerinde bunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Ağır çekim testi:

4K Video testi:

PİL KULLANIMI

LG G4’ün pil ömrünün günlük kullanımda yani telefon ve internet erişimi esnasında oldukça uzun dayandığını söyleyebiliriz. Ortalama bir kullanımda 1, 1.5 gün dayanabiliyor. Video çekimleri esnasında doğal olarak çok fazla pil tüketiyor ki bu süre hemen hemen SLR pilleriyle aynı. Bu noktada LG G4’ün değiştirilebilir pile sahip olması büyük bir avantaj. Yedek pille bu sorunu kolayca çözmek mümkün. Aynı şey ek bellek için de geçerli.

lg-g4-cep-telefonu-4

TEKNİK ÖZELLİKLER

· İşlemci: Qualcomm Snapdragon™ 808 Processor with X10 LTE
· Ekran: 5.5-inç Quad HD IPS Quantum Display (2560 x 1440, 538ppi)
· Hafıza: 32GB eMMC ROM, 3GB LPDDR3 RAM / microSD yuvası
· Kamera: Arka 16MP F1.8 Diyafram / OIS 2.0 / Ön 8MP F2.0 Diyafram
· Pil: 3,000mAh (çıkarılabilir)
· İşletim Sistemi: Android 5.1 Lollipop
· Boyutlar: 148.9 x 76.1 x 6.3 – 9.8 mm
· Ağırlık: 155g
· Ağ: 4G / LTE / HSPA+ 21 Mbps (3G)
· Bağlantı: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac / Bluetooth 4.1LE / NFC / USB 2.0
· Renk Seçenekleri: (Seramik) Metalik Gri / Seramik Beyaz / Parlak Dore /
(Orijinal Deri) Siyah / Kahverengi / Kırmızı / Gök Mavisi / Bej / Sarı
· Diğer: Manuel Mod / Aralıklı Hareketli Çekim / Hızlı Çekim

G4Infographic

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: