Loading...

Luminance HDR – QTPFSGUI

Qtpfsgui diğer ismiyle Luminance HDR, açık kaynak kodlu bir HDR programıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, bilindiği üzere binlerce insanın gönüllü katılımıyla geliştirilir; bir ücret talep etmeden hizmet sağlar. Bu sebeple özgür ve bağımsız yapılarıyla dikkat çeker. Qtpfsgui de açık kaynak kodlu olmasından dolayı bu avantajlara sahiptir.

Açık kaynak kodlu yazılımları kullanan ya da geliştiren insanlar genelde üst düzey bilgisayar bilgisine sahiptir. Bu sebeple, bu yazılımlar çoğu zaman ticari yazılımlara göre daha karışık bir ara yüzle, daha karmaşık kurulum dosyalarıyla kullanıcılarına ulaşabilirler. Luminance HDR programı son versiyonuyla, bu sorunun üstesinden gelmektedir ancak sistemde bazı istikrarsızlar bulunmaktadır.

Anasayfa: http://qtpfsgui.sourceforge.net/

Yükleme Sayfası: http://qtpfsgui.sourceforge.net/download.php
http://sourceforge.net/projects/qtpfsgui/files/

Dökümanlar: http://sourceforge.net/apps/mediawiki/qtpfsgui/index.php?title=Main_Page

Kurulum:

Açık kaynak kodlu yazılımlar, kaynak kodlarının yüklenmesine ve üzerinde değişiklikler yapılarak tekrar derlenmesine imkan sağlar. Luminance HDR programının yükleme sayfasında da kaynak dosyaları bulunmaktadır. Genelde dosya isimlerine bakılarak dosyanın kaynak kodu mu olduğu yoksa kurulum dosyası mı olduğu anlaşılabilmektedir. Ancak indirilen dosya otomatik olarak yüklenemiyorsa büyük bir olasılıkla kaynak kodudur.

Özellikleri:

• JPEG, RAW veya TİFF formatlı dosyalardan HDR fotoğraf oluşturulması
• HDR fotoğrafların LDR’ye çevrilmesi için gerekli ton eşlemesinin yapılması
• HDR fotoğrafların kaydedilmesi ve yüklenmesi
• HDR fotoğrafların döndürülmesi ve boyutlarının değiştirilmesi
• HDR fotoğraflarında izdüşüm dönüşümlerinin yapılması (projective transformation)
• Exif bilgilerinin fotoğraf grupları arasında kopyalanması
• Türkçe dil desteği

Kullanımı:

Dosya->Yeni HDR: HDR oluşturma sihirbazını açar. Kullanılacak dosyalar seçilir. Programın belirlediği stop değerleri hatalıysa değiştirilir. Hizalama (Alignment) için seçeneklerinden biri seçilir ya da daha sonra manuel olarak düzeltilebilir. (Yazılımın bu bölümü istikrarlı çalışmamaktadır.)

Sihirbazın 2. aşaması ön tanımlı profilleri içerir. Genelde ilk seçenek başarılı sonuçlar vermektedir. Bu sebeple programın seçtiği profile sadık kalınabilir ya da genel yapılandırma kullanılarak daha detaylı seçenekler üzerinden düzenlemeler yapılabilir. Sihirbaz tamamlandığında HDR dosyası oluşturulmuştur.

Dosya->HDR Aç: Varolan bir HDR dosyasının açar.

Dosya->HDR’yi Farklı Kaydet: Oluşturulan HDR dosyasının kaydeder.

Resim->Projective Transformation: Fotoğrafa izdüşüm dönüşümünün uygulanmasını sağlar.

Resim->HDR’ yi Yeniden Boyutlandır: HDR’nin boyutunun değiştirilmesini sağlar.

Resim->HDR Ton Haritası: HDR’nin LDR’ye çevrildiği paneldir.

Araçlar->EXIF Verisi Kopyala: Exif bilgilerinin fotoğraf grupları arasında kopyalanmasını sağlar.

Araçlar->Ton Haritalama Yığını: Kayıtlı bir toneşlemesini gruplar halinde fotoğraflara uygular.

HDR Ton Haritası panelinin sol altında yer alan process bölümünde önizleme için kullanılacak fotoğraf boyutu seçilir. İşlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi için son karar anına kadar bu boyutlar küçük tutulmalıdır. Luminance HDR yazılımı, ton eşlemesi için bazı operatörler tanımlamıştır. Fotoğrafta elde edilmek istenen etkiye uygun operatör seçildikten sonra diğer parametreler kontrol edilir. Bu parametreler her operatör için ayrı özellik taşımaktadır. http://osp.wikidot.com/parameters-for-photographers dokümanını bu operatörler hakkında detaylı bilgi vermektedir. Önizleme büyütüldüğünde, küçük halinde görülmeyen sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sebeple sonuçlar büyük halleriyle kontrol edilmelidir. Ayarlar daha sonra kullanılmak üzere kaydedilebilir. Adjust Levels paneli kullanarak renk seviyeleri ayarlanabilir ya da başka bir görüntü işleme programıyla düzenlemek üzere kaydedilebilir.

Değerlendirme:

Olumlu Yönleri: Ücretsiz temin edilebilmesi, çok sayıda operatöre sahip olması, hızlı HDR önizleme ve sonuçları aynı anda ekranda görebilme, Türkçe dil desteği

Olumsuz Yönleri: İstikrarsız ve çoğu zaman yazılımın çökmesine sebep olan otomatik hizalama özelliği, Türkçe dil desteği olmasına rağmen her alanın tercüme edilmemiş olması ve kullanılan bazı terimlerin yanlış olması.

Kaynak: HDR Türkiye

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: