Loading...
Fotoğraf Merkezleri

Magnum Photos

Magnum Ajansı 1947 yılında, 2. Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan belirsizlik ortamı içinde dört önemli fotoğrafçı, Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, George Rodger ve David Seymour tarafından kuruldu. Ve kısa zamanda dünyanın en önemli ajanslarından biri haline geldi.

Magnum Photos’un kuruluş amaçlarının başında, dünyayı sarsan olaylara tanıklık etmek ve röportajların tercihi, süresi, fotoğrafların seçimi, negatiflerin özgülüğü ve dağıtımın kontrolü gibi fotoğrafçının üzerinde baskı oluşturduğunu düşündükleri birtakım kurallar, yaptırımlar, zorunluluklarla başa çıkabilmek geliyor.

Magnum vizyonunu en doğru şekilde internet ortamına taşıyan magnumphotos.com son yıllarda içeriğinde de bazı değişiklikler sunmaya başladı.

InMotion bölümünde sanatçıların fotoğrafları müzikli sunumlar halinde yayınlanıyor. Fotoğrafların ritimle hareketlenmesi zaten eşsiz olan fotoğrafları daha da özel hale getiriyor. Bu klipleri podcast olarak da yüklemeniz ve izlemeniz mümkün.

Blog bölümünde, fotoğraf sanatçılarının yazdığı makalelerle, sanatçıların seçtikleri kadrajın dışında kalan gerçekliğin izlerini takip edebiliyoruz.

Her karenin farklı bir önem taşıdığı Magnum fotoğraflarını, doğru fotoğrafın ne olduğu üzerine kafa yoran amatör fotoğrafçılara bir başlangıç kılavuzu olarak görmek de mümkün

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: