Loading...

Modern İstanbul’un Modern Yüzü Fotoğraf Sergisi

Fotoğraf Atölyesi’nin, Amerikalı fotoğraf sanatçısı Landon Nordeman’la ortaklaşa düzenlediği Modern İstanbul temalı fotoğraf projesi tamamlandı. Nisan 2009’dan bu yana 26 fotoğrafçının kendi bakış açıları doğrultusunda objektiflerine yerleştirdikleri İstanbul’un farklı halleri Modern İstanbul’un Modern Yüzü başlıklı sergide buluştu. İstanbul Kültür Başkenti 2010 sergilerinin yer aldığı şu günlerde izleyici ile 6 – 19 Mart tarihleri arasında Taksim Sanat Galerisi’nde buluşacak olan sergi büyülü şehir İstanbul’un farklı yönleri gün yüzüne çıkıyor.

Ahmet Kahraman, Arzu Arbak, Ayşenur Özcan, Burçin Çobanoğlu, Cem Doğan, Çetin Ertürk, Erdem Genç, Etem Çolak, Filiz İnce, Gonca Aldemir, Hakan Samur, Harika Gökmen Kora, İlknur Günertürkün, İnci Okutan, Melissa Levi, Meltem Koşar, Mert Kitapçı, Mustafa Bal, Nena Çalidis, Nurer Yüksel, Sevda Nur Aylar, Sonay Tükeler, Sülen Kırgezen, Şahver Koçulu, Tuncer Baybağ, Yüksel Altun’dan oluşan fotoğraf ekibi bir yıl boyunca İstanbul’un farklı dokusunu dinamik bir bakış açısı ile yorumladı.

Neden Modern İstanbul sorusuna gelecek olursak… Türkiye ve ya İstanbul dendi mi Avrupalının aklına ilk gelen Ortadoğulu yönümüz…. Camiler, köprüler, sokak satıcıları oysa bilinenin ve ya birileri tarafından bu şekilde dayatılan İstanbul aslında farklı ve renkli bir şehir… Kültür sanat yaşamının dinamik ve renkli yapısı bir Avrupa şehri ile rekabet edebilecek potansiyelde… Buna en iyi örnek kuşkusuz Michael Jackson, Madonna ve Leonard Cohen’in İstanbul konserleri. Mimari açıdan da İmparatorluk şehri olmanın tüm ağırlığını üzerinde taşıyan İstanbul özellikle son yıllarda modern mimarisi ile de gökdelen şehri New York’la yarışacak duruma geldi. Bizim amacımız yaşadığımız şehrin ‘sır’larını yani bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmaktı. Daracık Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken ‘öteki’ yüzünü aradık bu şehrin. Büyük ve ihtişamlı alışveriş merkezlerinin fotoğraflarını çekerken biz İstanbul’un gerçek halini görüntüledik. Bizim için keyifli bir yolculuktu, her birimiz kendi İstanbul’umuzu fotoğrafladık.

istanbulunmodernyuzu

6 Mart 2010 Cumartesi günü 16:00’da açılacak olan sergiden elde edilecek gelir Göztepe Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlanacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: