Loading...

Photoshop'ta "Action" Komutu

‘Action’ yabancı olduğumuz bir kelime değil. Yabancı film yönetmenleri oyuncuya oyuna başlaması için bu komutu verir. Photoshop’ta da aslında aynı işe yarayan bir araçtır ‘Action’ komutu. Tıpkı bir yönetmen gibi setinizi hazırladıktan, tüm ayarlamaları yaptıktan sonra koltuğunuza oturur ve ‘Action’ dersiniz. Böylece olaylar sizin daha önceden verdiğiniz direktifler doğrultusunda akıp gider.

E peki nedir bu ‘Action’ dedikleri?

Türkçe karşılığı özet olarak eylem demek…

Nasıl kullanırız?

Mesela elimizde 100 e yakın fotoğraf var. Ve bunların boyutlarını tek tek küçültmemiz, etrafına bir çerçeve eklememiz istendi bizden. Yapacağımız şey şu:

Yeni ‘action’ oluşturup, bu ‘action’ a bir isim vermek. Bir fotoğrafla ilgili ne yapılacaksa tüm işlemleri yapmak ve işlemler bitince ‘action’ ı durdurmak. Artık bu ‘action’ı seçip, play tuşuna basarsanız, açık olan fotoğraf üzerine o işlemleri aynen yapacaktır. Bu işlemi batch olarak 100 fotoğrafa aynı anda uygulayabilirsiniz. Bunu daha sonraki derste anlatacağım.

Şu videodan nasıl ‘action’ oluşturacağınızı görebilirsiniz.

Photoshop Dersleri – Actions

Bir de bu ‘action’ ları dışarı veya içeri aktarabilirsiniz ki işte burda apayrı bir dünya devreye giriyor. Diyelim ki portreler üzerine yaptığınız yaklaşık 50 aşamalık işlemlerinizi, ‘action’ olarak kaydettiniz. Bunu kendiniz de daha sonra kullanabilirsiniz ya da başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Ki bu da sıkça yapılan bir şey. Google’a ‘photoshop actions’ yazın ve binlerce ücretli ücretsiz ‘action’ ın varlığına şaşırıp kalın…

Photoshop’la içli dışlı olanlar bu konuyu çok iyi bilir belki ama bilmeyenler için şunu söyleyebilirim. ‘Action’ ı ilk öğrendiğimde yepyeni bir dünya keşfettiğimi hissetmiştim. O yüzden ilk olarak, bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: