Loading...

Pınarbaşı Belediyesi Fotomaratonu

ETKİNLİĞİN AMACI

Dünyada esine az rastlanır nemli ve karstik ormanları, bitki türleri ve yaban hayatı zenginliğiyle ekolojik bakımından önemi uluslararası düzeyde kabul gören ender alanlardan biri olan “ Küre Dağları Milli Parkı”, Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından (WWF), “Türkiye’nin dünyaya armağanı” olarak uluslar arası kamuoyuna sunulmustur.

Küre Dağları Milli parkının kalbinde yer alan Pınarbası ilçesi , Valla Kanyonu (Dünyanın 4.büyük kanyonu) , Horma kanyonu, Ilıca selalesi ve Ilgarini mağarası gibi doğal zenginlikleri sınırları içerisinde barındırmaktadır. Zengin kültürel kaynakları ve folklorik değerleri, otantik yasam ögeleri ve özgün ahsap mimarisini koruyarak günümüze tasıyabilmis
nadir yörelerimizin basında gelmektedir.

Bu etkinlik sayesinde Pınarbası (Kastamonu) ilçesinin zengin doğal ve kültürel kaynaklarının, fotoğraf sanatının etkili görselliği ile yurdumuzda ve dünyada daha iyi tanıtabilmek, bu kaynakların korunmasını sağlayarak gelecek nesillere aktarabilmek, yörenin sosyal yasantısı ve kaynaklarını belgelendirmek, fotoğraf tutkunlarının bu güzel coğrafyada
kaynasmasını gerçeklestirmek, fotoğraf sanatına katkıda bulunmak hedeflenmistir.

KATILIM KOSULLARI

Fotomaraton jüri üyeleri ve birinci derecede yakınları dısında amatör, profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır. Etkinlik 28-29-30 MAYIS 2010 tarihleri arasında 3 gün sürecek olup, fotomaratona katılacak fotoğrafçıların, fotoğrafları bu süre zarfında Pınarbası İlçesi sınırları içinde çekmeleri gerekmektedir.

Fotomaratonda çekimler dijital makineler ile yapılacak ve fotoğraflar düzenleme komitesine dijital ortamda teslim olunacaklardır. Çekimler JPEG formatında makine özelliğine göre 72 yada 300 dpi gibi yüksek çözünürlükte, sergi baskısına uygun olacak sekilde yapılacaktır. Eserler paspartusuz, kenar bosluksuz ve çerçevesiz olacaktır. Fotoğraflar
renkli veya siyah beyaz olabilir. Her katılımcı en çok 5 adet fotoğrafla fotomaratona katılabilecektir. Fotoğrafların çekim bilgilerine ulasmak gerektiğinde düzenleme komitesi orijinal çekimi isteyebilecektir.

Kayıt esnasında verilen sıra numaraları rumuz olarak kabul edilecek, teslim edilecek fotoğrafların adları bu rumuz ile markalanacak, birden fazla yapılan teslimatlarda fotoğrafa sıra numarası da verilecektir. ( 012-1) gibi.

Fotomaratonda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eserler Pınarbası Belediyesi web sitesinde (www.pinarbasi-bld.com) fotomaraton sergisi olarak yayınlanacaktır.

Fotomaratonda ödül alan eserlere telif ödenmeyecektir. Eserler sanatçı ve eser ismi belirtilmek suretiyle Pınarbası belediyesi ve Kastamonu İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından kitap/albüm haline getirilebilir, tanıtım amaçlı olarak takvim, ajanda, ilan, afis brosür ve kataloglarda kullanılabilir. Eser sahibi bu durumda herhangi bir ilave hak iddia
edemez. Eserlerin kullanım hakkı eser sahibi , Pınarbası belediyesi ve Kastamonu İl Kültür Turizm Müdürlüğüne ait olacaktır.

Teslim olunan eserlerin her türlü sorumluluğu katılımcıya aittir. Doğabilecek hukuki anlasmazlıklar ve cezai yaptırımlarda düzenleme komitesi ve Pınarbası belediyesine hiçbir sorumluluk yüklenemez. Ödül alan eserler TFSF yayını olan Almanak 2010 da yer alacaktır.

Ödül alan ve sergilemeye değer bulunan eserlerin yer aldığı bir CD hazırlanarak her katılımcıya birer tane posta ile gönderilecektir.

Fotomaratona istirak ederek kayıt olan her katılımcı bu sartları kabul etmis sayılır. Kayıt esnasında katılımcılar kayıt formuna adres ve iletisim bilgilerini yazacaklardır.

Yarısmamız TFSF tarafından 2009/57 numara ile desteklenmektedir. Fotomaraton süresince Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) temsilcisi hazır bulunacaktır.

KONAKLAMA

Konaklama yapılabilecek otel ve tesislerin adres, telefon numarası gibi iletisim bilgileri, otellerin özellikleri Pınarbası Belediyesi internet sitesinde (www.pinarbasi-bld.com) ve imkan bulunan baska internet sitelerinde duyurulacaktır. Katılımcılar konaklama ile ilgili rezervasyon ve diğer islemlerini kendileri yapacaklardır.

Çadırda konaklama yapacak katılımcılar için ücretsiz çadır alanı tahsis edilecek, güvenlik önlemleri sağlanacaktır. Katılımcılar çadır ve diğer konaklama ekipmanlarını kendileri temin edeceklerdir.

FOTOMARATON PROGRAMI

28 MAYIS 2010 CUMA

Cuma sabahı 08.00 den itibaren Pınarbası’na gelenler için ilçe merkezinde olusturulacak bulusma merkezinde kayıt islemleri yapılmaya baslanacak. Kayıtlar 29 Mayıs 2010 Cumartesi saat 12.00 ye kadar devam edecektir.Kayıt islemleri ikmal edilen katılımcılar konaklama yerlerine yönlendirileceklerdir. Saat 19.00’a kadar serbest zaman dilimi içerisinde yöre hakkında bilgilendirilen katılımcılar fotoğraf çekimi yapacaklardır. Saat 19.30 da Pınarbası Belediyesi tarafından verilecek aksam yemeğini takiben açılıs konusmaları yapılacak. Program en geç 22.30 sona erecektir.

29 MAYIS 2010 CUMARTESİ

Sabah saat 07.30’da kahvaltı Pınarbası Belediyesi tarafından sağlanacak. Kahvaltı sonrasında fotoğraflanabilecek yerler ve bölge hakkında bilgi verilecek, bölgeyi tanıtıcı brosürler dağıtılacaktır. Çekim alanlarına ulasım için belediye tarafından araçlar tahsis edilecektir. Öğle ve aksam yemekleri katılımcıların kendileri tarafından sağlanacak olup
Pınarbası Belediyesince anlasma yapılan lokantalardan yaka kartları karsılığı indirimler yapılması sağlanacaktır. Kayıt esnasında anlasmalı lokantalar konusunda katılımcılara bilgilendirme yapılacaktır. Gece, fotoğraf çekimine imkan tanımak adına herhangi bir etkinlik yapılmayacaktır. Gece fotoğraf çekmeyi tercih etmeyen katılımcıların bir arada bulunarak sohbet edebilme ortamı sağlanacaktır. Düzenleme komitesi saat 21,00’ den itibaren fotoğrafları teslim almaya baslayacaktır.

30 MAYIS 2010 PAZAR

Sabah saat 08.00’ de kahvaltı Pınarbası Belediyesi tarafından sağlanacaktır. Katılımcıların fotoğrafları teslim etmeleri 08.00’da sona erecek Jüri toplantısı en geç saat 09.30’ da baslayacaktır. Saat14.00’de ödül törenine geçilecek. Töreni müteakip kısa kapanıs konusması ile fotomaraton sona erdirilecektir.

KATILIM ÜCRETİ

Katılımcılardan kayıt esnasında 10.- TL katılım ücreti alınır.

ÖDÜLLER

– 1.lik ödülü 1.000.-TL
– 2.lik ödülü 750.- TL
– 3.lük ödülü 500.- TL
– 10 adet mansiyon. 100.- TL. (10×100)
– 30 adet satınalma 50.- TL. (30×50)
– Kastamonu İl Kültür Turizm Müdürlüğü özel ödülü ( Daha sonra belirlenecek)
– Aybar Tavukçuluk ve Gıda Ürünleri San.Tic.Ltd.Sti. Özel ödülü . 500.-TL.
– Balaban Boza Gıda San.ve Tic.Ltd.Sti. özel ödülü 500.-TL.
– Uğur Varlı özel ödülü 1 kisiye 5 adet 40×60 Premium Luster fotobloklu ve çerçeveli
fotoğraf baskısı.
– B&H fotomarket’den bir kisiye fujifilm marka fotoğrafçı sırt çantası.
– Katılımcılara PhotoWorld dergisinin eski sayılarından hediye edilecektir.
( Ödül sayısı sağlanacak sponsorların katkısı ile arttırılabilir.)

JÜRİ ÜYELERİ

1. Prof. Sabit KALFAGİL – Mimar, Bahçesehir Üniversitesi öğretim üyesi.
2. Ali İhsan GÖKÇEN – Profesyonel fotoğrafçı
3. Levent DİNÇMAN – Profesyonel fotoğrafçı
4. Yavuz ARSLAN – Amatör fotoğrafçı
5. Cebrail KELES – Gazeteci, yazar
JÜRİ YEDEK ÜYE
1. Arif Hikmet AKTÜRK – Amatör fotoğrafçı

DÜZENLEME KOMİTESİ

Mehmet YILMAZ – Belediye baskanı 0 366 771 22 42
Ziver KAPLAN – Kastamonu İl Kültür Turizm Müdürü 0 505 399 20 10
Arif Hikmet AKTÜRK –Amatör fotoğrafçı arifakturk@gmail.com 0 533 268 50 30
Cebrail KELES – Gazeteci, yazar. cebrailkeles@gmail.com 0 532 711 32 24

YARISMA SEKRETERYASI

İbrahim ÖMEROĞLU 0 533 264 11 94 – 0 366 771 22 42
ADRES: Pınarbası Belediye Baskanlığı / Kastamonu
2009/57

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: