Loading...

Ramazan Öztürk

5 Mart 1956, Malatya – Pütürge doğumlu. Gazeteciliğe 1975 yılında Dünya Gazetesi’nde başladı. 1979-1981 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden ön lisans diploması aldı. Daha sonra sırasıyla Günaydın, Sabah, Star, Yenibinyıl gazetelerinde haber muhabiri olarak görevini sürdürdü.

Öztürk,son altı yıldır TRT’de yayınlanan Kırılma Noktası isimli Haber Belgeseli programını hazırlayıp sunuyor. Bugüne kadar 108 ülkede 108 haber belgeseline imza atan Öztürk, savaşın yıkımlarını, insan yaşamında bıraktığı izleri çarpıcı belgelerle izleyicisine aktarmaya devam ediyor.

Ramazan Öztürk son 25 yılda daha çok dünyanın farklı bölgelerindeki savaşları izleyen “savaş muhabiri” kimliğiyle öne çıkmaktadır. Aynı zamanda Time dergisi için freelance olarak çalıştı.

Mesleki yaşamı boyunca İran- Irak Savaşı’nı, Irak’taki Saddam Rejimi ile Kürtler arasındaki çatışmaları yakından izledi. Savaş sonrasında defalarca gittiği İran’da bir çok üst düzey yetkili ile röportajlar yaptı. İran ve İslam Rejimi’ni anlatan çok sayıda yazı dizisi hazırladı.

Halepçe Katliamı’nı belgelediği ünlü fotoğrafı “Sessiz Tanık” ile dünya çapında pek çok ödül aldı. Aktif bir gazeteci olarak daha sonraki yıllarda Bosna Savaşı’nı, Romanya’da Çavuşesko’nun devrilişini, Körfez Savaşı’nı, Kosova Savaşı’nı, Rusya’da Gorbaçov’a karşı başlatılan isyanı, Yeltsin ve parlamento arasındaki gerginliği ve kanlı olayları, Cezayir’deki iç karışıklığı, Rus-Çeçen Savaşı’nı izledi. İrlanda’da IRA ve liderleri ile görüşmeler yaptı.

Bulgaristan’da Türklere uygulanan baskıyı ve Pakistan, Lübnan, Azerbaycan, Ermenistan’daki olayları izledi..

Afganistan’daki iç karışıklıkları takip etti. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde röportajlar yaptı. Lübnan’daki son gelişmeleri ve Suriye’de Hafız Esad sonrası dönemi yazdı. 1975’ten bu yana Türkiye’de gelişen siyasi ve toplumsal olayları takipçisi oldu.

Ramazan Öztürk, ayrıca gazetecilik yaşamı boyunca başta Ortadoğu olmak üzere farklı ülkelerde dünya kamuoyunun yakından tanıdığı önemli isimlerle röportajlar yaptı.

1995’te ” Sessiz Tanık ” isimli kitabını yayınladı.

no images were found

ULUSLARARASI ÖDÜLLERİ

— 1989 American Journalism Awarded For Outstanding Achievemet’in National Headliner Awards yarışmasında birincilik ödülü

— “Sessiz Tanık”, Time ve Newsweek dergileri tarafından 1988’de yılın fotoğrafı

— Aynı fotoğraf 1989 A.B.D. Columbia, the 46th Annual Pictures of the Year kitabına kapak yapıldı

— World Press Photo ( Dünya Basın Fotoğrafçıları Birliği ) tarafından 1989 yılında “Yılın Fotoğrafı” seçilerek kuruluşun çıkardığı kitapta yer aldı

— Dünyaca ünlü Life ve Stern dergileri tarafından 1990 yılında seçilen “Dünyada son 10 yılın fotoğrafları” arasına girdi.

— World Press Photo ( Dünya Basın Fotoğrafçıları Birliği ) tarafından 1993’te dünyada son 35 yılın fotoğrafları arasında seçilerek diğer fotoğraflarla birlikte 20 ayrı ülkede sergilendi. Daha sonra bu fotoğraflar bir kitapta toplanarak sergilendiği ülkelerin dilinde dünya kamuoyuna sunuldu.

— 1994’te yine aynı fotoğraf ünlü Der Spiegel ve World Press Photo tarafından son 5 yılın “En İyi” ve “En Orijinal” basın fotoğrafı ödülünü aldı.

— 1995 yılında “Sessiz Tanık”, Time dergisi tarafından “Son 150 yılın basın fotoğrafları” arasına seçildi

ULUSAL ÖDÜLLERİ

— 2010’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışmasında, Kırılma Noktası Haber Programı- Afganistan Mayın Kurbanları Dosyası ile Yılın Başarılı Haber Programı ödülü

— 2006’da Çağdaş Gazeteciler Derneği, Televizyon Başarılı Haber Programı ödülü

— 2008’de Yazarlar Vakfı, Kırılma Noktası Programı,Başarılı Haber programı ödülü

— 1995’de Muammer Yaşar Bostancı haber ödülü

— 1993’de İzzet Kezer fotoğraf ödülü

— 1993’de Muammer Yaşar Bostancı haber ödülü

— 1989’de Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nden “yılın gazetecisi” ödülü

— 1988’de Türk Basın Birliği’nden “ yılın gazetecisi” ödülü

— 1988’de Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden “haber” dalında birincilik ödülü

— 1987’de Türk Basın Birliği’nden ” basın hizmet başarısı” ödülü

— 1987’de Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden “röportaj” dalında birincilik ödülü

— 1986’da Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden “haber” dalında birincilik ödülü –

—1985’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden “Yılın Gazetecisi” ödülü

Kırılma Noktası ile ilgii detaylı bilgi için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: