Loading...

Recep Dönmez

Fotograflarında Doğa Sevgisini Hissederiz

Recep Dönmez Türkiye’de sualtı fotoğrafı denince akla gelen ilk iki üç isimden biri, belki de birincisi. Dünyanın pek çok yerinde dalış yapmış, fotoğraf çekmiş, fotoğraflarından oluşan kitaplar hazırlamış. Çektiği fotograflarla ulusal ve uluslararası ödüller kazanmış.

Sualtı pek çoğumuz için ayın yüzeyi kadar yabancı ve bilinmezlerle dolu bir yer; ayda olmaktan farklı olsa da orada olmak için de özel araçlara ihtiyacımız var. Dalgıç giysileri, dalış tüpleri vs. Tabi sualtına götüreceğimiz makineyi ve ekipmanları da bulunacağı ortama uygun bir biçimde giydirmeliyiz. Yeter mi? Hayır! Hem çalışacağımız yer hem de fotograflayacağımız canlılar konusunda, kısaca coğrafya, zooloji, botanik, meteoroloji ve daha pek çok konuda işimizin gerektirdiği kadar bilgi sahibi olmalıyız. Bütün bunların da başarılı bir sualtı fotografçısı olmak için yeterli olacağını sanmıyorum.

Recep Dönmez kendisine sualtı fotografı konusunda haklı bir ün kazandırmış olan fotografları, bilgisini ve yeteneklerini sanat tarihi eğitiminden kazanmış olduğu estetik duygusu ile birleştirip çekiyor.

Fotograflarında yaşama sevincini ve doğa sevgisini hissetmemek imkansız.

Recep Dönmez deneyimlerini paylaşmaktan hoşlanıyor ve yeni sualtı fotografçılarının yetişmesine katkıda bulunmak için halen İ.Ü. Sualtı Teknolojisi Bölümü’nde Sualtı Fotografçlığı konusunda ders veriyor.

Profesyonel uğraşlarının yanında bütün bunlara vakit ayırdığı, gördüğü güzellikleri bizlerle paylaştığı için ve yurdumuza yeni sualtı fotografçıları yetiştirmek konusundaki çabalarından dolayı kendisine teşekkür ederiz.

Nadir Ede
Fotograf Dergisi Yayın Yönetmeni

RECEP DÖNMEZ

20 Aralık 1954’de İstanbul’da doğdu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümünü bitirdikten sonra İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans çalışmasına katıldı. Evli ve bir çocuk sahibi olan Recep Dönmez yaşamını uluslararası tekstil ticareti ile sürdürmektedir.

Ortaokul birinci sınıfı ile başladığı kamp izciliği, doğa ile tanışmasını ve fotografa yönelmesini sağladı. 1971 yılında başladığı deniz izciliği sayesinde ise denizle tanıştı ve o yıl önce nefesli dalışa ve hemen ardından aletli dalışa başladı. 1979 yılında Caddebostan Balıkadamlar Spor Kulübü’nde sporculuğa kabul edildikten sonra aynı kulüpte sırasıyla eğitmen asistanı, eğitmen, teknik komite üyesi, kurs direktörü, yönetim kurulu üyesi ve sualtı sorumlusu görevlerini yerine getirdi. CMAS’ın 3 yıldız dalış eğitmeni brövesine sahip olan Recep Dönmez, Sualtı Federasyonu’nda çeşitli görevler yaptıktan sonra 1999 yılında federasyonun dalış rehberi kursu direktörlüğü görevini yerine getirdi. 1995 yılından beri özellikle çevre sorunları ve sualtı arkeolojisi ile yakından ilgilenmekte olan sanatçı, bu konularda çeşitli projelere katıldı.

1992 yılında başladığı sualtı video çalışmalarında 2 uluslararası ve birçok ulusal ödül kazandıktan sonra 1995 yılında sualtı fotografçılığına yöneldi. Bu uğraşı alanında 14 uluslararası ödül ve birçok ulusal ödül alıp 14 kişisel sergi açtı ve çok sayıda konferans ve sunu verdi. 1992 yılında çıkarmış olduğu SESSİZLİĞİN RENGİ-1 adlı kitabı kısa zamanda tükendi ve Barcelona’daki International Underwater Image Festival’de en iyi sualtı fotograf kitabı seçildi.

Felsefe, sanat tarihi ve dinler tarihi ile ilgilenen Recep Dönmez yaptığı çalışmalar sonucunda İ.Ü. Sualtı Teknolojisi’nde sualtı fotografçılığı dersi vermek üzere davet edildi. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotografçılık Bölümü’nde de ders vermektedir.

Sanatçının fotoğraflarını görmek için tıklayınız.

Kaynak: Denizce

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: