Loading...

Reha BİLİR – AFIAP

Beyşehir’de doğan Reha Bilir, İstanbul Üniversitesi eczacılık fakültesi mezunu olup, serbest eczacı olarak çalışmaktadır. Eskişehir Anadolu Lisesinde okuduğu yıllarda başladığı amatör fotoğrafçılığı 30 yıldır sürdürüyor.

İlk ödülünü 1975 yılında Akbank’ın bölgelerarası yarışmasında alan Bilir’in yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda birçok ödülü bulunmaktadır. 2000 yılında ‘Son Ustalar’ adlı seri fotoğrafları ile Pamukbank fotoğraf yarışmasında teşvik ödülü aldı.

Uluslararası fotoğraf federasyonu patronajlı yarışmalardaki ödüllerinden dolayı, 2003 yılında AFIAP (Uluslar arası fotoğraf sanatçısı) ünvanı ile ödüllendirildi.

Birçok ülkede karma sergilerde fotoğrafları yer alan Reha Bilir’in, ülkemizde de birçok ilde fotoğrafları ve dia gösterileri sergilendi. ‘Dijital Kareler’ isimli sergisi nedeniyle, Pamukbank tarafından yayınlanan ‘Türkiye’de Fotoğraf’ isimli yayında, fotoğraf üzerinde bilgisayar ortamında oynamalar yapan ilk Türk fotoğrafçıları arasında gösterildi.

Birçok dergi, gazete ve mesleki yayınlarda röportajları, fotoğrafları, portfolyoları yayınlandı. Uluslararası ve ulusal birçok yarışmada jüri üyesi olarak yer aldı. Eczacıbaşı tarafından yayınlanan ‘Balıkçılar’ ve “Pazar” albümlerinde fotoğrafları yer aldı. Özel bir dergide, Pir Sultan Abdal’ın torunlarının göçebe yaşamını konu alan ‘Gezginci Dervişlerin Kalender Torunları’ ve Mevlevi yaşamının konu edildiği ‘Ben Dönerim, Gökler Döner’ isimli foto röportajları yayınlandı.

1999 yılında İsviçre’de Dünya Kupası, 2004 yılında İngiltere’de mansiyon kazanan ülke takımlarında yer alan Bilir, toplam 5 kez ülke takımına seçildi.

Beyşehir’in Yeşildağ kasabasındaki ‘Leylekler Vadisi’nin fotoğraflarla ülkede ve yurt dışında tanıtımına katkılarından dolayı, Yeşildağ Belediyesi tarafından 2004 yılında ‘fahri hemşehrilik’ belgesi ile ödüllendirildi.

EFSAD (Eskişehir), AFAD (Adana) ve AKFİD (Akşehir) derneklerinin üyesi, Selçuklu Fotoğraf Sanatı Derneği ‘FOTOSEL’in kurucu başkanı olan fotoğrafçının Adana Life ve Photo Dijital dergilerinde yazıları yayınlanmaktadır.

Birçok dernekte ve üniversitelerde fotoğraf etkinliklerine, fotoğraf günlerine, sempozyumlara, panellere, fotoğraf fuarlarına fotoğraflarıyla ve birikimleriyle katılan fotoğrafçı, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi fotoğraf etkinliklerine danışmanlık yapmaktadır.

Sanatçının fotoğrafları için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: