Loading...

Ritüel Fotoğraf Sergisi

İstanbul Fotoğraf Merkezi içinde yer alan Fotoğraf Galerisi’nde, 04 Mart -03 Nisan 2010 tarihleri arasında, Saygun DURA’nın “RİTÜEL” başlıklı fotoğraf sergisi gerçekleştirilecek.

Bizlerin hayata günlük olağan bakışlarımızla göremeyeceğimiz dünya manzaraları, kuşbakışı çekilmiş hava fotoğrafları, makro veya mikro düzeyde çekilmiş normal gözle göremeyeceğimiz çok küçük dünyaların fotoğrafları hep şaşırtıcı olmuşlardır. Ancak fotoğrafın şaşırtıcı olması, fotoğraf diliyle sanat değeri taşımasına da yetmiyor elbette. Kompozisyonun, tonların, lekelerin, istiflerin ahenk veya ahenksizlikleri fotoğraf duygusu ile birleşerek duygularımızı harekete geçiriyor, bizi derinden şöylesine bir dürtüyorsa, o zaman fotoğrafçı amacına ulaşıyor demektir.

1kFotoğraf, aslında gördüğümüzü değil, fotoğrafçının göstermek istediğini anlatır ki, bu nedenle de fotoğrafçının da bir dili, uslubu vardır.

Saygun Dura’ nın gördüğüm ilk sergisi “ Benim Gerçeğim” – “My Reflected Reality”, fotoğrafçının iç dünyası ve hayallerini büyük bir ustalık ve incelikle bizlere aktarıyordu.

Saygun Dura’ nın bu seferki konusu, çoğumuzun, neredeyse hiçbirimizin görme imkanı bulamıyacağı bir dünyayı, denizlerin ve suyun altını bize anlatıyor.

Sergi bütününe bakıldığında, bu derin dünyanın görmemiş olduğumuz yönleri ve canlıları bizleri şaşırtıyorsa, fotoğrafçı bir “belgesel” olarak konusunu başarmış diyebiliriz. Ancak bu başarı, duygularını bizlere aktarmak isteyen bir fotoğrafçı için yetersiz kalabilirdi.

Saygun Dura’ nın fotoğrafları, işte tam da bu noktada, bir belgesel olmanın üzerine çıkarak, kendi renklerini, kadrajlarını, kendisinin ve sualtının narin duygularını bizlere yine büyük bir ustalıkla ve incelikle aktarıyor.

Mehmet KISMET , Şubat 2010

ÖZGEÇMİŞ

1964 yılında doğan Saygun Dura, 1989-1996 yılları arasında bir reklam ajansında Fotoğrafçı ve Fotoğraf Direktörü olarak çalışmış olup, 1996’dan günümüze, kendi Atölyesinde Tanıtım Fotoğrafçısı olarak meslek yaşamına devam etmektedir.

Bir çok üniversitede Tanıtım Fotoğrafçılığı ve Yaratıcı Fotoğrafçılık üzerine seminerler veren Dura, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümü,Bahçesehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotograf Bölümü
ve İstanbul Fotoğraf Merkezi’nde Tanıtım Fotoğrafçılığı,Studyo ve Işık Teknikleri dersleri vermektedir.

Ulusal ve uluslararası ödülleri olan sanatcı,İstanbul ve New York’da kişisel sergiler gerçekleştirmiş olup, birçok karma sergiye katılmış, seçici kurullarda bulunmuş ve panellere iştirak etmiştir.

Dünyada Leica Gallery

Frankfurt, Melbourne, New York, São Paulo, Solms, Tokyo, Viyana, İstanbul

Leica Galeri Hakkında

Leica markasının oluşturulmasında mühendisler ve çalışanların emekleri kadar dünyaya bakışımızı değiştiren Tokyo ve Viyana’da açılan galerilere ilave olarak 1 Şubat 2007’da açılan Leica Galeri Leica fotoğrafçılarının da pay sahibi olduğunu bilen Leica, kültürel faaliyetlerinin bir parçası olarak Leica Galeri’lerin ilkini 1976 yılında Wetzlar’da açtı. Daha sonra Solms’a taşınan bu ilk Leica Galeri’nin ardından New York, Frankfurt, Melbourne, São Paulo, İstanbul ile bu sayı sekize ulaştı. Bundan böyle Leica Galeri İstanbul’da açılacak sergiler Leica galeri ağıyla bütün dünyada duyurulacak.

İstanbul Fotoğraf Merkezi Hakkında

İstanbul Fotoğraf Merkezi, 6 Mart 2003’te dünya ölçeğinde, arşiv-müze kalitesinde fotoğraf koleksiyonları oluşturulmasına öncülük etmek, fotoğrafın bir kültür olayı olduğunun bilinciyle daha çok ve daha doğru şekilde geniş bir perspektifle yaygınlaştırılması amacıyla, temel, siyah beyaz, stüdyo tanıtım alanlarında fotoğraf seminerleri vermek ve uluslararası ilişkiler ve bağlantılar sağlayarak ülkemizde fotoğraf sevgi ve bilgisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. O tarihten beri de bu yönde gerçekleştirdiği faaliyetler ile İFM, Türkiye fotoğrafçılık camiasında kendine saygın bir yer edindi.

Tarlabaşı Bulvarı No. 272 Beyoğlu – 80070 – İSTANBUL
Telefon : (0 212) 238 11 60 Faks : (0 212)238 83 71
www.istanbulfotografmerkezi.com


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: