Loading...

Sanat ile Farkındalık

Sanat ile Farkındalık Projesiyle Amacımız,

‘sokakta çalışan çocuklar sorunu’na karşı toplumda bir farkındalık oluşturmaktır. Çünkü toplumumuzun büyük bir kesimi ‘sokakta çalışan çocukları’ artık sorun olarak görmemektedir. Sokakta çalışan çocuklara para kazandırarak, onların sokağa daha çok bağlatıldığının farkına varmaksızın, yardım amaçlı alışveriş yapılmaktadır. Yarınımız değil bugünümüz olan gençlerimiz de ne yazık ki ‘sokakta çalışan çocuklar sorunu’na karşı yeterince duyarlı değildir.

Oysa ki sokak, çocuklar için sayısız tehlike barındırmaktadır. Gelişimlerine sokakta -fiziksel ve sosyal risk altında- devam eden çocuklar hem kendilerine, hem de topluma zararlı birer birey haline dönüşmektedir. ‘Sokakta çalışan çocuklar’, ‘sokakta yaşayan çocuklar’ olmaya en yakın adaylardır ve toplum da sokakta çalışan çocuklara para kazandırarak, bu çocukları sokağa tamamen bağımlı hale getirmektedir.

İşte projemizin amacı bu gerçekleri, çocukluklarını yaşayamadan büyüyen bu çocukları, topluma hatırlatmaktır. Bu gerçeği hatırlamak hepimizin görevidir, çünkü;

“Her çocuk, yaşının gerektirdiği yaşamı yaşamalıdır.”

Prof. Dr. Oğuz POLAT

NEDEN “SANAT” İLE FARKINDALIK ?

Gündelik yaşantımızda pek çok sosyal sorunla karşılaşsak da, ne yazık ki gündelik hayatın koşturmacası sebebi ile, çoğunun üzerinde ‘’bir durup’’ düşünme fırsatımız olamamaktadır. Anlık duyarlılıklarımız sürekli kılınamamaktadır, bu nedenle sorunlara çözüm üretebilme safhasına geçmemiz zor olmaktadır.

Sanatın çağlar boyunca sosyal sorunlardan uzak kalmayarak, sorunlar karşısında duyarlılığı arttıran bir yönü olduğunu görmüşüzdür. Sanattaki estetik anlayışı, vicdanın farkındalık boyutunu somutlaştırarak çözüme hitap eden algıların açılmasını sağlamaktadır. Sanat; sosyal bir soruna karşı her bireyin farklı pencerelerden bakarak kendi duyarlılıklarını diğer bireylere yansıtarak farkındalığın oluşmasını sağlamaktadır.

Şüphesiz sanatın bir çok enstrümanı vardır, sosyal sorunların yansıtılması bazında baktığımızda bu enstrümanlar bizi farklı yollarla sosyal sorunların içine çeker. Bu yollardan biri de fotoğraf sanatıdır. Fotoğraf, farkına varamadığımız olayları içinde barındırdığı bir çok teknikle ve farklı bakış açılarıyla daha görünür kılabilen bir sanattır.

‘’Bir durup’’ düşünmemiz gerektiğine inandığımız sorunlardan biri olan ‘’sokakta çalışan çocuklar’’ meselesine fotoğraf sanatıyla dikkat çekmeyi, çekilen her karede sanat ile farkındalığın oluşturulabileceğine inanarak bu soruna karşı toplumda bir farkındalık ve bilinçli duyarlılık oluşturmayı amaçladık.

Bu projede bireylerin duyarlılıklarıyla, özgün bakış açılarıyla oluşturdukları karelerle toplumda ‘’sanat ile farkındalık’’ oluşturulacağına inanıyoruz.

İBB GENÇLİK MECLİSİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: