Loading...

Sarı, Sıcak Suriye Fotoğraf Sergisi

Sabancı Üniversitesi Fotoğraf Kulübü (SÜFOK) tarafından düzenlenen ‘sarı, sıcak Suriye’ adlı fotoğraf sergisi, 5 Mart’tan itibaren bir ay süreyle, fotoğraf severlerle buluşacak..

Sabancı Üniversitesi Fotoğraf Kulübü (SÜFOK) öğrencilerinin düzenlediği, ‘sarı, sıcak Suriye’ fotoğraf sergisi; Suriye’nin mimari, insan ve sokak yaşantısını vurguluyor. Sarı, sıcak Suriye sergisi ile öğrenciler, komşumuz Suriye üzerinden, farklılık ve benzerlikleri ile doğu önyargısının ötesine baktırmayı amaçlıyor. Şam, Halep ve çevresinin fotoğraflarını içeren ve verdiği mesajla da dikkat çeken sergi, 5 Mart 2010 tarihinden itibaren bir ay süreyle Taksim Mephisto Kitabevi’nde ziyaretçilerine açık olacak.

no images were found

Yolculuk hikayesi

Ankara’dan ötesi bizim yaşlarımız ve yetiştirilme biçimimiz için hep “doğu” iken, asıl Doğu’ya doğru gidiyoruz. Antalya’da bir kumsala şemsiyeleri çakıp kitap mı okusaydık? Cevabı önceden belli, Suriye’ye gidiyoruz. “Önyargı” bize bu gezinin gerçek anlamını öğrettiği ilk kelime. Tüm gerçekliğinden önce aklımızdaki fotoğraflar, okuduklarımız ve hep batı tarafından bakan görüşlerimizle selamlıyoruz sınırı. Ne kadar benzediğimiz ilk bakışta anlaşılıyor. Millet olarak nereye ait olduğumuza karar verememişken, komşu bize çok yakın geliyor. Ekonomik ilişkiler ve su sorunu dışında bizi bağlayan daha çok sosyal bağ olması gerektiğini hemen anlıyoruz. Pazarlık ne kadar uzarsa bizim nereden geldiğimiz o kadar kolay belli oluyor. Ama bir o kadar da iyi niyetliler, komşuyuz diye… Gece 02.00’de eski Şam’ın sokaklarında kaybolurken İstanbul’dan daha güvende hissediyoruz kendimizi. Dışardan bakılmaması gereken Suriye, içeriden makaralarca film gereken güzellikte…

‘Sarı, sıcak Suriye’ fotoğraf sergisi:

Açılış: 5 Mart 2010, saat 20.00, kokteyl+açılış
Yer: Mephisto Kitabevi, İstiklal Cad. No.125 Beyoğlu/İstanbul

Fotoğraflar:

Hasan Okyar Bayraktar, Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği programı öğrencisi
Anıl Coşkun, Sabancı Üniversitesi Ekonomi programı öğrencisi
Berkin Keskin, Sabancı Üniversitesi Toplumsal ve Siyasal Bilimler programı öğrencisi
Soner Beyhan, Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği programı öğrencisi

Sabancı Üniversitesi Fotoğraf Kulübü (SÜFOK)

Sabancı Üniversitesi Fotoğraf Kulübü (SÜFOK), görme ve yaratmanın işbirliğini her detayında hissettiren fotoğrafçılıkla ilgilenen üyelerden oluşur. Ortak yaratılan projeler, sergiler, yarışmalar, seminer ve söyleşi etkinleri tüm üyelerin beraber ortaya koyduğu çalışmaların başında gelmektedir. SÜFOK, her dönem  verdiği  temel ve ileri fotoğraf eğitimleriyle öğrencisinden çalışanına tüm üyelerine kendilerini geliştirme imkanı sunmayı hedefler. Bağlantıda olduğu diğer üniversitelerin fotoğraf kulüpleri ve bağımsız fotoğraf dernekleriyle sene içinde ortak çalışmalar yürütmektedir.

2000 yılında kurulan SÜFOK, 2004 ve 2005 yıllarında olmak üzere iki ayrı fotoğraf günlerine imza atmıştır. Her sene ortak projelere imza atan SÜFOK üyeleri, projelerin bitiminde birer sergi çıkarmayı da hedeflemektedir. 2006 yılında düzenlenen TCDD sergisi  Sirkeci Tren Garı’nda,  Malezyalı fotoğraf sanatçısı Alex Wong’un küratörlüğünde açılan ‘Yokuş Yukarı’  sergisi  ise 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Günlerin’de sergilenmiştir. 2008 yılında ise İzmit’te bulunan ve 2006 yılında kapatılan kağıt fabrikasının yıkım sonrası görüntülerinden oluşan ‘SEKA’ sergisi, İTÜ ve İstanbul Üniversitesi Fotoğraf Günleri kapsamında Mephisto Kitabevinde sergilenmiştir. 2009 yılında ise ‘Kriz’ konulu fotoğraf sergisi ile adından söz ettirmiştir. Ortak projelerin yanısıra kişisel çalışmaların da fotoğraf severlerle buluşmasına  çok önem veren SÜFOK, üyelerin kişisel projelerini de sergilemektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: