Loading...

Sınırlar – Yörüngeler

Bir çalışmanın değeri onun kültürel manzara içinde tanımlandığı yörüngeye bağlıdır. Formlar, göstergeler ve imgeler arasında bir bağ sistemi kurar. Sanatın kendisi gerçekle ilgilenmeli, ancak gerçek hakkındaki herhangi bir kavramı sorgulamaya açma girişiminde bulunmalıdır. Sanat her zaman gerçeği bir cepheye, bir temsile, bir yapıya dönüştürür. Öte yandan bu yapının ardındaki motivasyon üzerine de sorular ortaya atar.

Siemens Sanat’ın genç sanatı ve sanatçıyı desteklemek amacıyla oluşturduğu “Sınırlar-Yörüngeler” etkinliği, genç sanatçıların kendilerini ifade edebilme yetisini harekete geçiren bir ortam oluşturmakta ve bu yıl serinin 07 – 08 isimli etkinlikleriyle devam etmektedir.

KAPSAM

1. Başvurular alan gözetmeksizin Türkiye’de eğitim gören bütün lisans, lisansüstü öğrencilerine açıktır ve aşağıda yer alan “Sergi Değerlendirme Kurulu” tarafından seçim yapılacaktır.
KATILIM
2. Başvurular bireysel ya da grup çalışmalarına açıktır.
3. Konu sınırlaması yoktur.
4. Başvuranlar başvurularında, kendi ifade biçimlerine uygun her türlü teknik, içerik, malzeme ile oluşturulmuş en fazla üç yapıt önerebilirler.
5. Önerilen yapıtların son 3 yıl içerisinde üretilmiş ve daha önce sergilenmemiş olması gerekmektedir.
6. Başvuru için katılım formu doldurulmalıdır. Şartname ve katılım formları;
15 Şubat – 9 Nisan 2010 tarhleri arasında www.siemenssanat.com web sayfasından edinilebilir.
7. Projeye ilişkin bilgiler, CD-Rom/DVD biçiminde ve A4 boyutlarındaki kâğıt üzerinde basılı olarak sunulmalıdır, kullanılan her sayfada katılımcının ad ve soyadı yer almalı, sanatsal özgeçmişleri bir dosya içinde teslim edilmelidir.
8. Sergilemede özel bir kurgu/kurulum isteniyorsa, dosyada, yapıtların mekan içindeki yerleşimlerini gösteren cepheden ve kuşbakışı çizimleri, fotoğrafları, ağırlığı, ölçüleri, kullanılacak gereçler, istenen ekipman, ve diğer tüm bilgiler de yer almalıdır.
9. Ses ve video dosyaları .mov, .avi , .mpeg, .mp3, .wma, .wmf, .wav eklentili olarak hazırlanmalıdır. Performans ve/veya video olarak sunulacak çalışmaların süresi ve kısa senaryosu belirtilmelidir.
10. Başvuranlar, sunacakları projelerde mekânın sergileme olanaklarını ve nakliye koşullarını göz önünde bulundurmalıdırlar.
11. Başvuranlara, dosyalarına son üç yıl içinde ürettikleri çalışmalarını da eklemeleri önerilir.
12. Başvuranlar, şartnamede belirtilen koşulları bütünüyle kabul etmiş sayılırlar.

SON KATILIM ve TESLİM TARİHİ

13. Başvuranların www.siemenssanat.com web adresi üzerinden yarışma başvuru formlarını doldurduktan sonra, proje önerileri ve portfolyolarını en geç 9 Nisan 2010 Cuma saat 17.00’ye kadar Siemens Sanat’a ulaştırmaları gerekmektedir.

Siemens Sanat
Meclisi Mebusan Cad. No: 45
34427 Fındıklı – İstanbul

Tel: 0 (212) 334 11 04
E-mail: sanat@siemens.com

14. Her başvuru dosyasının üzerine, internetten oluşturulan başvuru numarası görünür bir şekilde yazılmalıdır.
15. Başvurularda orjinal eser kabul edilmeyecektir.
16. Sergi Değerlendirme Komisyonu’nun seçimi ardından sonuçlar ve sergi hakkındaki bilgiler başvuranlara ayrıca bildirilecektir.
17. Sergilenmeye hak kazanan yapıtlar Mayıs – Temmuz 2010 arası Siemens Sanat’ta program dahilinde sergilenecektir.
18. Sergilenen yapıtlar, sergi bitiminde proje koordinatörlüğü denetiminde sahiplerine teslim edilecektir.
19. Özgeçmişlerin, yapıt fotoğraflarının ve ilgili metinlerin yer alacağı bir sergi broşürü Türkçe ve İngilizce olarak basılacak ve dağıtılacaktır.
20. Siemens Sanat, serginin başka merkezlerde de gerçekleşmesi için girişimlerde bulunabilir, yurtiçinde ve dışında sergiler düzenleyebilir.
21. Siemens Sanat, serginin tanıtım, duyuru ve yayımı amacıyla, yapıt görsellerini telif ödemeden çeşitli iletişim organlarında kullanabilir.

Sergi Değerlendirme Kurulu:

# Canan Beykal
# Mürteza Fidan
# T. Melih Görgün
# Gülçin Özdemir
# Emre Zeytinoğlu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: