Loading...

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2010

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2010’un final listesinde tam 48 ülkeden 190 fotoğrafçı ve 80.000 fotoğraf yarışıyor. Final listesinde 3 de Türk fotoğrafçı yer alıyor.

80,000’den fazla profesyonel ve amatör fotoğraf başvuruları arasından seçim yapmak için dünyaca ünlü fotoğrafçılar, küratörler, uluslararası öncü fotoğraf ajanslarının temsilcileri ve fotoğraf editörlerinden oluşan jüri komitesi Londra’da biraraya geldi.

Bu senenin final listesi 2008 spor kategorisinde kazanan Robin Utrecht, 2009 güncel konular kategorisinde kazanan Wojciech Grzedzinski ve 2009 kavramsal ve yapısal kategori finalisti Edgar Martins gibi daha önceki yıllarda Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kazananlarını ve finalistlerini de içeriyor. Finalistler arasında Türkiye’den amatör fotoğraf / Spor dalında Mustafa İpek, Profesyonel / Portre ve Manzara dallarında Ozan Kamacı ve Amatör / Manzara dalında Hayri Kodal da yer alıyor.

Profesyonel yarışmada, 3 konu türünde 12 kategori bulunuyor:
Konu: Fotoğraf Gazeteciliği ve Belgesel
Kategoriler: Güncel konular, spor, çağdaş meseleler, sanat ve eğlence

Konu: Ticari Reklam
a. Kategoriler: Reklam, moda ve müzik

Konu: Güzel Sanatlar
Kategoriler: Portre, kavramsal ve yapısal, doğabilim, manzara ve mimari).

Yarışmada, profesyonelin yanı sıra mimari, kavramsal ve yapısal, belgesel, moda, manzara, müzik, doğabilim, portre ve spor olmak üzere 9 tane de amatör kategori yer alıyor. Bu sene amatör başvurular, Jüri Komitesi tarafından değerlendirilmeden önce, 2010 iStockphoto resmi önseçim komitesi tarafından ön elemeye alındı.

Kazananlar 22 Nisan’da belli olacak

Her kategorinin finalisti, 22 Nisan 2010 Perşembe günü Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri töreninde açıklanacak ve gala yemeği, Cannes’daki Palais des Festivals’de, Grand Lumier Theatre’de gerçekleştirilecek.

O geceyi özel kılan bir diğer önemli ayrıntı da aynı zamanda 2010 Yılı L’Iris D’Or Sony Dünya Fotoğrafçısı Ödülü’nü kazanan fotoğrafçının açıklanacak olması. Kazanan profesyonel fotoğrafçı, 25,000 dolar para ödülünün yanı sıra profesyonel Sony kamera ekipmanına da sahip olacak. Kazanan amatör fotoğrafçı ise 5,000 dolar para ödülü ve Sony kamera ekipmanı alacak. Gecenin son sunumu bu senenin Ömürboyu Başarı Ödülü’nün sahibi, fotoğrafçı Eve Arnold onuruna gerçekleştrilecek.

Kaynak: Photoworld

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: