Loading...

Sözcüklerin Büyüsünden Fotoğrafın Büyüsü’ne

Kontrast Dergisi, 4. sayısı olan Temmuz-Ağustos sayısı ile profesyonel veya amatör tüm fotoğrafçıları ve fotoğraf okurlarını, fotoğrafın büyüsüne, siyah-beyaz ve renkli imgeler dünyasına; dolayısıyla insana, hayata, sanata tanıklığa ve paylaşıma olan davetine devam ediyor.

Yeni sayımızda köşe yazarlarımızdan Özcan Yurdalan “f/64”te “Fotoğraf nedir?” ve “Neden Belgesel Fotoğraf” diye soruyor; İlker Maga “İmece”de fotoğraf çekenler, fotoğrafçı ve fotoğraf sanatçıları arasındaki farkın üzerini çiziyor; Altan Bal ise “İnce Elek”te bir önceki sayıda başladığı beyin fırtınasına “Biçim II” ile devam ediyor. Dosya konusunda Nergis Akıncı dünden bugüne, karanlık odada ve aydınlık odada, usta fotoğrafçıların bakış ve düşünceleriyle birlikte fotoğrafın büyüsünü arıyor ve onu yine kendi içinde buluyor. “Fotoğrafın Büyüsü”nün konuk yazarı Mesut Gümüşlüoğlu. Bu sayının söyleşi konuklarından Necmettin Külahçı, Kamuran Feyzioğlu’nun; Ali Alışır ise Şule Tüzül’ün sorularını cevaplıyor. “Fotoğraf Dalları”nda usta fotoğraf sanatçısı Tuğrul Çakar portre fotoğrafçılığının incelikleri üzerinde duruyor. İbrahim Göğer “Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi?” bölümünde “polaroid transfer”i anlatıyor fotoğraf meraklılarına. Yorum, Kitaplık, Yol Notları, Yurt Dışı Haberler diğer sayılarda olduğu gibi Kontrast sayfalarındaki yerlerinde. Okurlarımızın ilgisini çekeceğini düşündüğümüz yeni bölümlerimizde ilki “Zamansız Fotoğraflar”. Bu bölümde hafızalardan asla silinmeyecek olan fotoğrafların çekim öyküleri anlatılıyor. Bu sayının konuğu Philippe Halzman’ın unutulmaz fotoğrafı Atomik Dali. Diğer bir yeni bölümümüz ise “Usta İşi”. Tarihin ünlü fotoğraf sanatçılarını ve eserlerini anlatan bu yeni bölümün ilk konuğu Eugene Smith. Ve son olarak “Fotoğrafta Farklı Uygulamalar” adlı bölümde son yıllarda gelişen çekim ve baskı teknikleri tanıtılacak fotoğraf severlere. İlk konu “Tilt-Shift”.

Kontrast Dergisi’nin yeni sayısı, abone olan fotoğrafseverlere ücretsiz olarak ulaştırılmaya, abone olmayan okurlarına da www.kontrastdergi.com adresinden seslenmeye devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: