Loading...

Taraklı Fotoğraf Şenliği

Fotoğraf Atölyesi 3. yılında “Taraklı (Adapazarı) Belediyesi ve Taraklı Halk Eğitim Merkezi ile birlikte Fotoğraf Şenliği düzenliyor.

Fotoğraf Dünyamıza önemli katkıları olan Adapazarı GRUP 5 üyesi, geçen yıl kaybettiğimiz Sn. Hüsnü Gürsel adına atfedilen 1. Taraklı Fotoğraf Şenliğine, Grup 5 üyelerinden ve AFAK’ın kurucularından Adapazar’lı Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Zaman, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Başkanı Prof. Barbaros Gürsel, Fotoğraf Sanatçısı Ali İhsan Gökçen ve Fotoğraf sanatçısı Çerkes Karadağ onur konuğu olarak katılacaktır.

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Hüsnü Gürsel, 1925 yılında Adapazarı’nda doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden 1948 yılında mezun oldu. Köy Enstitüleri, öğretmen okulları, orta okullarda toplam 32 yıl görev yaptı. 1948 yılından beri fotoğraf sanatıyla uğraşmakta. Bir çok özel sergi açtı, ulusal ve uluslar arası sergi, bienal ve yarışmalara katıldı, ödüller aldı. Yurdumuzda yapılan ve uluslar arası yarışma seçici kurullarında görev yaptı.

Ülkemizin dört bir yanından gelen fotoğrafçı dostlarımız bizlerle birlikte olacak. Fotoğraf söyleşi ve uygulamalı atölyelerle destekleyecek. Fotoğraf Atölyesinin eğitmenleri, Taraklı halkı ve katılımcılar için ücretsiz fotoğraf semineri düzenleyecek.

ETKİNLİĞİN AMACI:

Mimari, doğal ve kültürel açıdan bölgemizin güzel ilçelerinden biri olan Taraklı’yı fotoğrafın gücünü kullanarak tanıtmak. Taraklı halkını fotoğraf ve fotoğraf sanatı hakkında bilgilendirmek. Ülkenin dört yanından gelecek fotoğraf tutkunları ile tanıştırmak. Etkinlik aracılığı ile fotoğraf sanatının gelişmesine katkı sağlamak.

KATILIM:

Etkinlik 5-6 Haziran 2010 tarihleri arasında 2 gün sürecektir. Sergi, etkinlik ve seminerlere katılım serbesttir. Çerkes Karadağ ile “İnsanlar, Yüzler ve Fotoğraflar..” Uygulamalı Portre Atölyesi ücretlidir.

KONAKLAMA:

Konaklama yapılabilecek yerlerin adres ve iletisim bilgileri Fotoğraf Atölyesi’nin web Sitesinden (http://www.fotografatolyesi.com.tr) duyurulacaktır. Katılımcılar konaklama ve ulaşımı kendileri organize edeceklerdir. Katılımcılar için ücretsiz çadır alanı sağlanacak, gerekli tedbirler ve güvenlik önlemleri alınacaktır.

ETKİNLİK PROGRAMI:

5 Haziran 2010 Cumartesi

10:00 Taraklı Belediyesi tarafından kahvaltı verilecek. Kahvaltı sonrasında fotoğraf çekimi yapılacak yerler hakkında bilgi verilecek, tanıtım brosürleri dağıtılacaktır. Fotoğraf çekim alanlarına Taraklı Belediyesi tarafından sağlanan araçlarla turlar düzenlenecektir. İsteyen katılımcılar kendi imkanlarıyla günü değerlendirebileceklerdir.

12:00 Hüsnü Gürsel ve İbrahim Zaman Karma Fotoğraf Sergisi açılışı

13:00 Barbaros Gürsel ile Fotoğraflar eşliğinde söyleşi

14:00 İbrahim Zaman Fotoğraf gösterisi

14:30 “Zamana Direnmek” Fotoğraf Sergisi açılışı

15:00 Çerkes Karadağ ile “İnsanlar, Yüzler ve Fotoğraflar..”

20:00 Akşam yemeği (Katılımcılarla toplu akşam yemeği ve yöresel müzik eşliğince eğlence)

21:00 Fotoğraf Atölyesi Kulübü üyelerinin katılımıyla KARMA fotoğraf gösterisi

Öğle ve akşam yemeği katılımcılara ait olacaktır. Taraklı Belediyesi tarafından anlaşma sağlanan lokantalarda indirim uygulanacaktır. (Anlaşmalı lokantalar hakkında bilgi verilecektir.)

6 Ocak 2010 Pazar

06:00 Karagöl Yaylası’nda Doğada Yakın Plan ve Manzara (Eğitmen: Ahmet Demirhan)

07:00 Taraklı’da Mimari Fotoğraf Uygulaması (Eğitmen: Yüksel Altun)

09:00 Çerkes Karadağ ile “İnsanlar, Yüzler ve Fotoğraflar..” Atölyesi uygulama ve değerlendirme çalışmaları

13:00 Taraklı Belediyesi tarafından Karagöl Yaylasında yemek

15:00 Temel Fotoğrafın ipuçları ve sayısal fotoğraf (Ücretsiz seminer)

ŞENLİK KOMİTESİ:

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin ÖZKARAMAN

Taraklı Halk Eğitim Merkezi Adem YAZAN

Fotoğraf Atölyesi Yüksel ALTUN

Fotoğraf Atölyesi Ahmet KAHRAMAN

Fotoğraf Atölyesi Cem DOĞAN

Koordinasyon:

Yüksel ALTUN – Fotoğraf Atölyesi
0541 357 44 73
yuksel@fotografatolyesi.com.tr

İletişim için:

Fotoğraf Atölyesi Merkez
Ayşenur ÖZCAN
0216 357 44 63/73
Bağdat Cad. Noter Sk. 32 / 3
Şaşkınbakkal – Kadıköy / İstanbul
iletisim@fotografatolyesi.com.tr

Fotoğraf Atölyesi Taksim Şubesi
Gümüşsuyu, İnönü cd. Dümen sk.
Mutlu Apt. Bahçe katı No:7
Beyoğlu / İstanbul
0541 357 44 63
(Akbank Arkası)
taksim@fotografatolyesi.com.tr

ATÖLYELER

Çerkes Karadağ ile “İnsanlar, Yüzler ve Fotoğraflar” Portre Atölyesi

Atölye 2 gün sürelidir. 5 Haziran cumartesi günü 15:00’de Taraklı’da başlayacak ilk bölümde portre fotoğrafı semineri verilecektir. İkinci bölümde ise katılımcıların getirdiği fotoğraflar değerlendirilecektir. İlk günkü oturum 19:00’da tamamlanacak, birlikte şenlik akşam yemeğine katılacağız. İkinci gün, Taraklı ve çevresinde çekim ve değerlendirme yapılacaktır. Seminer, Uygulama ve değerlendirmelerle birlikte 10 saat sürecek atölye çalışmasının ücreti 250 TL’dir. Atölye 20 kişi ile sınırlıdır. Kayıt için Fotoğraf Atölyesi Merkez ve Taksim şubesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Karagöl Yaylası’nda Doğada Yakın Plan ve Manzara (Eğitmen: Ahmet Demirhan)

Atölye 1 gün sürelidir. 6 Haziran Pazar günü 06:00’da Karagöl Yaylası’nda başlayacaktır. Doğada yakın plan (makro) ve manzara çekimleri, katılımcılarla birlikte eğitmenimiz eşliğinde yapılacaktır. Öğlen ve akşam üstü molalarda fotoğraf sohbetleri arasında, bilgisayarımızda değerlendirmeler yapacağız. Atölyeye katılım ücretsizdir. 20 kişi ile sınırlıdır. Kayıt için Fotoğraf Atölyesi Merkez ve Taksim şubesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Taraklı’da Mimari Fotoğraf Uygulaması (Eğitmen: Yüksel Altun)

Atölye 1 gün sürelidir. 6 Haziran Pazar günü 07:00’da Taraklı’da başlayacaktır. Taraklı’nın tarihi ve mimari detaylarıyla, katılımcılarla birlikte yapılacak çekimler sırasında, çekim teknikleri ve ekipmanları tanıtılacaktır. Öğlen ve akşam üstü molalarda fotoğraf sohbetleri arasında, bilgisayarımızda değerlendirmeler yapacağız. Atölyeye katılım ücretsizdir. 20 kişi ile sınırlıdır. Kayıt için Fotoğraf Atölyesi Merkez ve Taksim şubesi ile iletişime geçebilirsiniz.

ONUR KONUKLARIMIZ:

Barbaros GÜRSEL

Fotoğraf sanatçısı, Hüsnü Gürsel’in oğlu. 1957-1958 ders yılında ülkede büyük bir sanat etkinliği olarak algılanan Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu fotoğraf eğitimini başlatan ilk kurumdur. Burada fotoğraf eğitimini devam ettiren Vehbi Yazgan, Güler Ertan ve Barbaros Gürsel’dir. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünü kuruluşunda görev almış ve halen bölüm başkanlığını yürütmektedir.

Ali İhsan GÖKÇEN

İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisi. Uzun yıllar bilgi işlem sektöründe ve çeşitli bankaların bilgi işlem merkezlerinde çalıştı. 2002 yılından bu yana profesyonel olarak serbest fotoğrafçılık yapmaktadır. Fotoğrafla 1989 yılından beri ilgilenmektedir. İFSAK’ta Yönetim kurulunda görev almış ve başkanlık yapmıştır. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Belgesel fotoğrafa özel olarak da Doğa ve gezi konulu fotoğrafa ilgi duymaktadır. Doğa Fotoğrafçıları Grubunun kurucusudur ve “Doğa Fotoğrafı Semineri” eğitmenliği yapmaktadır. Türkiye’nin pek çok şehrinde doğa fotoğrafı eğitim çalışmaları bulunmaktadır.

Çerkes KARADAĞ

Sanat, tanıtım ve reklam fotoğrafçısı. 1971 yılından bu güne değin grafiker, reklam yönetmeni, yayıncı, tanıtım fotoğrafçısı, film denetçisi olarak çalıştı. Siyah-beyaz sanat takvimleri ve sanatsal posterler bastı, mesleki dergiler ve sendika gazeteleri hazırladı. Kültür Bakanlığı?nda belgesel film ekibinde görev aldı. Reklam ve tanıtım kampanyaları yürüttü. Ticari amaçlı kataloglara ve broşürlere fotoğraf çekti. Birçok kültürel kitap ve sanatçı katalogu fotoğrafladı. Kamu kurumlarında fotoğraf seminerleri verdi. Panel, sempozyum ve açık oturumlara katıldı, üniversitelerde konferanslar verdi. 100?ün üzerinde saydam gösterisi yaptı. Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarına ve bienallere; Türkiye‘de ve yurt dışında birçok karma, ortak ve çağrılı sergilere katıldı. Ulusal ve uluslararası fotoğraf ödülleri kazandı. Dergi ve gazetelerde fotoğraf sanatı konusunda makaleler ve denemeler yayınlandı.

İbrahim ZAMAN

1937’de Adapazarı’nda doğdu, 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu. Adapazarı’nda Grup 5 ve AFAK fotoğraf kulübü kurucu üyeliğini yaptı. Uzun yıllar ulusal ve uluslar arası yarışma jürilerinde bulundu ve halen bu görevlerini sürdürmektedir. On yılı aşkın zamandır Fotoğraf Dergisinde eğitim yazıları yazmaktadır. Bir süre Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde portre dersleri de veren İbrahim Zaman İFSAK ve GEFSAK onur üyesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: