Loading...

Tarihi Türkler Yazıyor!

Lee’nin düzenlediği Make History 2 yarışması 101 finalistini belirledi.  Adaylar arasında Türk fotoğrafçıların sayısı dikkat çekti. Türkiye’den 19 kişinin finale kaldığı yarışma fotoğraf dünyasının en asi yarışması olarak nitelendiriliyor.

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen ve 90 ülkeden 16 binin üzerinde fotoğrafın katıldığı yarışmada, büyük ödülü İtalya’dan 27 yaşındaki Rossella Dimichina ’’THE WEAK IN WONDERLAND’’ adlı çalışması ile kazanmıştı. Yarışmaya katılan 16 bin fotoğraf arasından, finale kalan 101 fotoğraf içinde, geçen yıl 7 Türk fotoğrafçısı yer almıştı.

Bu yıl Türkiye’den finale kalan fotoğraflar:

no images were found

LEE’nin 2007 yılında başlattığı Make History kampanyası, sonsuz evren içinde, her birini küçük birer evren olarak tanımladığı bireyleri, alışılmış, kalıplaşmış ve kurallar arasındasıkışmış mekanize sesler yerine, kendi tutkularından gelen güçlü hikayeleri ile, yeni sesler aramaya yöneltiyor.

Farklı kültürler arasında bir diyalog oluşturmayı hedefleyen kampanya, Milano sokaklarında ateş yutmak, Londra’da trenlerin üzerine grafiti boyamak, sabaha kadar Eyfel Kulesi’nin altında parti vermek ya da Miami’de underground bir partide sabahlamak gibi farklı dekorlarda, barış, savaş, başarı, başarısızlık, hayat, ölüm, inkar, suç, tutku, cinsellik, baş kaldırı, isyan gibi birçok insani duygu ve davranışı objektiflere yansıtıyor.

101 finalist arasında yer alan Nevzat Yıldırım yarışma ile ilgili duygularını şöyle ifade ediyor:

Büyük bir onur Türkiyeyi temsil etmek. Sonucununda ülkemizin lehine olması ümidindeyim…

Bu sonuç Türkiye’de fotoğrafın ilerlediğinin bir göstergesi olabilir mi acaba diye soruyoruz… Bu konuda bir eleştrisi var Nevzat Bey’in:

Bu yarışmanın finalistleri, Türk fotoğrafının iyi bir yerde olduğunu gösteriyor.  Bir ülkenin fotoğrafçılığının değerlendirilmesi yapılırken genelde bianellere bakılır. Malesef Türkiye çoğu zaman sonuncu olmuştur bienallerde. Diğer yarışmalarda başarı gösterirken bienallerde başarısız olmamız bence bianellerde TFSF’ nin dernek üyeliği zorunluluğu getirmesinden kaynaklanıyor.  Doğru fotoğrafların seçilmesi çok önemli.  Ülkemizdeki prestijli yarışmalardaki gibi belli başarıya ulaşmış sanatcıların ülkeyi temsil etmesinin sağlanması için TFSF çağrılı sistemi getirmelidir.

Türk fotoğrafının son zamanlarda kabuklarını kırdığını görebiliyoruz. Bu biraz da teknolojinin “dokunulabilir” olmasıyla ilgili bir durum. Mesela Make History yarışmasına katılmak için sadece bir internet bağlantısı yeterliydi. Ucuzlayan teknolji, cihazlar ve yazılımlar ve bunları su içme rahatlığıyla kullanabilen yaratıcı gençler bir araya gelince belki de ülkelerin önemi kalmıyor.

Tüm fotoğrafçılarımıza yarışmada başarılar dileriz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: