Loading...

Timurtaş Onan – İstanbul Blues

Timurtaş Onan’ın “İstanbul Blues” isimli kitabı, insana o nereden geldiğini bilmediğimiz kokuyu hatırlatıyor. İçinden ne zaman geçtiğimizi hatırlayamadığımız bir anımıza götürüveriyor. Anıların hep sepia, siyah beyaz ya da buğulu hatırlandığı filmlerden ziyade, çıplak gözle bakıldığında görülebilecek bir canlılıkla, görmenin yerini ansızın diğer duyu melekelerine bıraktığı bir fotoğraf kitabı bu.

İstanbul’un, kartpostallarda yer alan, vaz geçilmez simgelerinin, Boğaz Köprüsü’nün, Galata ve Kız Kulesi’nin, Yeni Cami’nin, Haydarpaşa’nın suluboyayla yapılmış bir fon gibi hissedildiği bu fotoğraflarda sembollerle insanlar yer değiştirmiş. Fotoğraf çekerken, “pardon biraz çekilir misiniz? Arkanızdaki binanın fotoğrafını çekeceğim,” diye ricada bulunulan herkes var bu fotoğraflarda: Ama bu kez baş roldeler. Sait Faik’in, Firuzan’ın, Tomris Uyar’ın kahramanlarına benziyorlar.

İstanbul Blues, hafıza tazeleyen bir anı kitabı, durum öyküsü anlatan bir fotoğraf kitabı. İstanbul’un yakın tarihine yaşamı ön plana alarak ışık tutuyor. Timurtaş Onan’ın, gözden kaçanları altını çizmeden ön plana çıkaran tarzının etkileriyle örülü bu kitap fotoğraf meraklıları için raflarda yerlerini aldı.

Timurtaş Onan’ın ağırlıklı olarak 80- 90 yılları arasında çektiği fotoğraflardan oluşan”İstanbul Blues” adlı albüm, Art Studio tarafından yayınlanıyor. 23×22 cm ebadında ve 96 sayfa olan kitap, ‘İstanbul’da İnsan Hikayeleri’nin konu olarak işlendiği 80 fotoğraftan oluşuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: