Loading...

Türkiye’den İnsan Manzaraları

Beyoğlu Belediyesi’nin “Kültürlerarası Sanat Diyalogları” projesi kapsamında, Goethe Enstitute işbirliği ile düzenlenen, Dieter Sauter’e ait ’Türkiye’den İnsan Manzaraları/ Faces of Turkey sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi 13 Nisan- 02 Mayıs 2010 tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisinde izlenebilir.

Türkiye’den İnsan Manzaraları sergisinde sergilenen portreler, burada söz konusu olan show yıldızlarının veya politikacıların değil, İstanbul’da bir büyük inşaatta çalışan işçiler ile Almanya’ya göç edebilmek için İstanbul’da Almanca öğrenen kadınların portreleri. Onlar Türkiye’nin her köşesinden, Diyarbakır, Kars, Konya, Ankara, Antalya ve Edirne’den geliyorlar. Kamera önünde poz vermiyorlar. Yüzleri yaşamlarını, gururlarını, ümitlerini ve geleceğe dönük sorularını anlatıyor.

Dieter Sauter kimdir ;

Halen bağımsız yönetmen ve fotografçı olarak çalışan Dieter Sauter, Almanya Tübingen Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1981 yılından itibaren Almanya Münih’teki Bavyera Televizyonu’nda (BFS) muhabir olarak çalışmaya başladı.

1989 – 1991 yılları arasında İtalya, Avusturya ve birçok Balkan ülkesinden Alman Bavyera Televizyonu için muhabirlik yaptı.

1992 – 2005 yılları arasında İstanbul’daki Alman ARD Televizyonu Stüdyosu’nun Yöneticisi ve Baş Muhabiri olarak Türkiye ve İran haber alanında görev yaptı. Bu süre zarfında bu bölgede 50’ye yakın uzun metrajlı belgesel film çekti. Dieter Sauter’in belgeselleri arasında Türkiye ve İran’ın günümüz tarihi, şehirleri ve gelişimi üzerine yapımlar, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı imparatorlukları ve bunların tarih ve kültürleri hakkında birçok bölümden oluşan belgeseller, Van Gölü, İstanbul’daki Adalar veya eski Antiochia (Antakya) gibi Türkiye’nin birbirinden farklı birçok şehir ve bölgesi hakkında seyahat günlükleri (Doğu’dan Öyküler), Türkiye’den sanatçı, tasarımcı portreleri – yaşam öyküleri (Yaşar Kemal, Ümit Ünal v.b.) ve Türk mutfağı üzerine 6 bölümlük bir seri uzun metrajlı belgeseli bulunmaktadır.

Dieter Sauter 2005’te Ismail Necmi ile beraber IN Works Istanbul film yapım şirketini kurdu ve yönetmenliğini İsmail Necmi’nin yaptiği “Should I Really Do It? / Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?” adli sinema filminin ortak yapımcılığını üstlendi. Dieter Sauter’in ‘Türkiye’den İnsan Manzaraları’ adlı fotoğraf sergisi Alman Goethe Enstitüsü işbirliği ile 2009’dan itibaren Türkiyenin Diyarbakır, Urfa, Kars, Adana, Antalya, ve Bursa gibi çeşitli şehirlerinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Açılış: 13 Nisan Salı – Saat: 18.00
Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi
No 217 Tünel – Beyoğlu
Tel: 0212 249 26 10

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: