Loading...

Zamana Direnenlerin Fotoğrafları CKM'de

Fotoğraf Atölyesi’nde temel fotoğraf eğitimi alan altı amatör fotoğrafçının “Zamana Direnmek” konulu karma sergisi, 2-13 Ocak 2010 tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) fotoğrafseverlerle buluşacak.

Bülent Küçük, Melissa Levi, Hakan Güneş, Şebnem Köken, Meltem Koşar ve Cem Doğan; Grup 1,5 yıl önce yola çıktı. Bu altı amatör fotoğrafçı, varoluşun sonsuz direnişi olan zaman kavramını, kendi bakış açıları ile karelerine yansıttı.

Fotoğraf Atölyesi tarafından desteklenen sergi, 2-13 Ocak tarihlerinde 09.00-22:00 saatleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde açık kalacak.

https://i0.wp.com/www.uniaktivite.net/dosya/aktiviteler/d005/zamanadirenmekposter.jpg?fit=1170%2C200

ZAMANA DİRENMEK FOTOĞRAF SERGİSİ

Goethe’nin Faust’unda çaresizce ölümsüzlüğü arayan Dr.Faustus’un da haykırdığı gibi “Dur Ey Zaman Ne Güzelsin!” diyerek durdurabilseydik zamanı, “Vakit, koca ödlek! Geber!” diye haykırıp itebilseydik- hayattaki duruşumuzla hızla dönen akrep ve yelkovanı, takvim yaprakları misali kırışıp giden sayılı günlerimize bu kadar çok sarılamazdık belki de, zamana direndiğimiz her saniyede.

Kalypso, Ulysse’e sonsuzluğu vermek istediğinde Ulysse “daima genç kalan, zamana karşı durabilen bir ölümsüz kadınla zamanı geçirmektense, Pénélope gibi bir ölümlünün yaşlanmasıyla, ağaran saçlarının güzelliğiyle zamanımı tüketmek daha tercih edilen bir şeydir” der. Ancak insanlığın, ölümsüzlüğü, uzun yaşamın sırlarını araştırma çabası ve tanrısal güzelliğe kavuşabilmek için plastik cerrahi operasyonlara dahi başvurmasıyla günümüzde sonsuza dek “eskimeme” direnişi sürecektir.

Yok olmak – sonsuza dek,
tutunamamak,
gençken yaşlanmak, yaşlanarak yaşlanmak.
Gençleşerek yaşlanmak, yaşlanarak gençleşmek,
zamanla direnmek, kaybolmamak, kaybetmemek, sürdürmek, yıkılmamak, eskimemek.

“Vardım
Ve varım
Sonuna dek varolacağım zamanın…
Çünkü yoktur sonum benim.”

Bu sergi, bir var oluş problemi, yok olmakta olan sonsuz bir direniş sebebidir.
Başlangıçta yelkovan, ana yemekte akrep, tatlı da ise yaşam var.

İyi seyirler…

Organizatör :

Fotoğraf Atölyesi

Yer :

Caddebostan Kültür Merkezi (CKM)

Başlangıç :

02/01/2010 Cmt 16:00

Bitiş :

13/01/2010 Çar 18:00

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: