Loading...

Zeynep Orhon TARGAÇ

İstanbul’da doğdu.

1969-1971 döneminde Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nde resim dersleri aldı.

Kadiköy’de 1954’te kurulan Cüneyd Orhon Fotoğraf Stüdyosu’nda babası Süveyd Orhon’dan ilk teorik bilgileri aldı.

1979’da Roma’da, 1984-1987’de Brüksel’de arkeoloji ve eski eserlerle ilgili fotoğraf çalışmalarına katıldı.

1997’den bu yana Fotoğraf Dergisi’nde,”dünden bugüne stüdyolar” başlığı altında eski stüdyoları yayınlamakta. Araştırma yazılarıyla bugün tarihe karışan fotoğraf stüdyolarını gün ışığına çıkarttı. Ulaştığı yüzlerce cam negatif ve kart baskıları dijital ortama aktarmaya devam etmekte.

Osmanlı madalyaları ve mühürleri konusundaki fotoğraf ve yazıları, Arkeoloji ve Sanat Dergisi’nde yayınlandı.

1993’ten bu yana İFSAK üyesidir.

no images were found

1997 “Dünden Bugüne Fotoğrafhaneler”

Araştırma

1997’den bu yana 1920–1960 yılları arasında var olmuş fotoğraf stüdyolarını araştırıp, arşivlerine ulaştığı bu stüdyoları gün ışığına çıkartarak, Fotoğraf Dergisi’nde “dünden bugüne stüdyolar” başlığıyla yayımladı. Ulaştığı belge bilgiler, hızla kaybolan fotoğraflar ve cam negatifler dönemlerinin ve yörelerinin tarihi ve sosyal tanıklarıdır. Bu çalışma birçok üniversitede, sempozyum ve panelde, fotoğraf etkinliğinde (CD)dijital ortamda sunulmuştur.

2003 “Sikkelerin Işığında Anadolu”

Fotoğraf Sergisi

Türkçe /İngilizce yorum ve teknik bilgilerin de yer aldığı bu sergi, iki bin yılı kapsayan bir dönemde Anadolu’da darp edilen sikkelerin üzerindeki semboller ve resimlerden alınan makro detaylara ve bu değerli belgelere dikkat çekmektedir.

Ayrıca CD olarak hazırlanan bu modüler yapılı sergi, 2005–2006 yıllarında da davet aldığı birçok üniversite ve fotoğraf etkinliğinde sunularak, müze ve sergi salonlarında sergilenerek tanıtılmıştır.

2005 “Türkiye’den Görüntüler”

Fotoğraf Sergisi

Brüksel Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin sergi salonunda ve NATO Karargahı’nda ard arda açılan “Türkiye’den Görüntüler” adlı karma sergiye 7 fotografla katılmıştır.

2005 “Taş Ustaları”

“Taş Ustaları” adıyla başlattığı ve devam eden projesi, heykeltıraşlar ve mermerle ilgilidir. Şimdiden birçok fotoğraf etkinliğinde gösterilmiştir.

2005 Fas “ahlan wa sahlan” fotoğraf sergisi

Zeynep Orhon Targaç, Ocak-Şubat 2005 tarihleri arasında Marakeş, Atlas Dağları ve Sahara’ya yolculuklar sırasında çektiği fotoğraflardan oluşan “ahlan wa sahlan” isimli fotoğraf sergisi ile ilgili olarak şunları söylüyor.

“Yüzlerce fotoğrafın arasından seçtiğim bu karelerle dünyanın uzak bir köşesinden öyküler anlatmaya çalıştım.”

2007 O” an bir daha geri gelmeyecek”

Benzerlerinin müzelerce korunarak sponsorlar tarafından yayınlandığını bildiğim koleksiyonumun önemli örneklerini bu sergiyle fotoğraf araştırmacılarının ve fotoğraf severlerin böylesi önemli materyale ve onların içerdiği bilgilere ulaşabilmelerini amaçladım.

İstanbul Profesyonel Fotoğraf Sanatkârları Odası (İSFO) ve FOCUS Dijital Fotoğrafçılığın katkı ve destekleriyle 30X45 boyutunda dijital lazer baskıyla hazırlanan “O” an bir daha geri gelmeyecek” adlı sergim; cam negatif koleksiyonumun “Dünden Bugüne Fotoğrafhaneler–1” bölümünden seçtiğim ve 1924 – 1960 zaman kesitini içeren 70 adet fotoğrafı kapsıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: