Loading...

BoltArt.net Kültür ve Sanat Dergisi

Yayın hayatına 2008 sonbaharında başlayan BoltArt, kemikleşmiş gibi gözüken sanat ve kültür kavramlarına esneklik kazandırmak isteyen bir oluşum. İnternet üzerinden yayın yapan ve her gün güncellenen BoltArt, sanat dergilerinin uslanmaz entelektüel merakını, görsel zenginliğini ve akademik dergilerin araştırmacı kimliğini bünyesinde bir araya getiriyor. Esinlendiğimiz ve takip ettiğimiz yayınlar arasında Bomb, Cabinet, Triple Canopy, Bidoun, Frieze, e-flux, Res Art World/World Art, Mute, Where We Are Now, Afterall, Esopus, art-ist, Muhtelif ve Altyazı yer almakta.

Kapsamlı bir içeriği ve çok sesli bir yapıyı hedefleyen BoltArt altı tematik kategoriye sahip: Edebiyat, Film/Video, Gösteri Sanatları/Müzik, Güncel Sanat/Görsel Kültür, Mimari/Tasarım ve Sanat Tarihi/Arkeoloji. Bu kategoriler arasındaki kesin ayrımlara inanmadığımız gibi, farklı disiplinlere dair denemeler, makaleler, söyleşiler, sergi yazıları ve kısa tanıtıcı yazıların birbiriyle iletişimde olduğunu ve beraber var olmalarının yeni anlamlar ürettiğini düşünüyoruz.

BoltArt’ın görsel içeriği ikiye ayrılıyor: Görsel Projeler ve Görsel Günlük. Görsel Projeler fotoğrafın gerek görsel kültür gerekse güncel sanat bağlamında sürekli değişen, akıcı formu hakkında Türkçe bir kaynak yaratma amacıyla başladı; 1.5 sene boyunca yalnızca fotoğraf projelerine yer veren bölüm 2010 Baharı itibariyle farklı medyumları kullanan görsel projelere ev sahipliği yapıyor.

Görsel Günlük ise BoltArt’ın farklı formatlarda yazma metotlarını ve görsel materyallere verilen ilk tepkileri, okumaları teşvik etmesiyle doğdu. Anasayfada yer alan Görsel Günlük, haftalık temalar etrafında şekilleniyor ve her gün farklı bir görseli 100 kelimelik bir metinle beraber yayımlıyor. 1.5 sene boyunca mimaridan sanat tarihine, arkeolojiden fotoğraf tarihine yayılan kapsamlı bir yelpaze sunan Görsel Günlük, 2010 Baharı itibariyle güncel sanat pratisyenleri hakkında bilgi ve yorum paylaşılacak bir platform yaratmayı amaçlıyor.

Derginin yayınladığı fotoğraf projelerinden bazıları:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: