Loading...

Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi

İzmir Karşıyaka Belediyesi, kent kültürüne önemli katkılar sağlayacak yeni bir yer açıyor. Ülkemizin en eski fotoğrafçılarından, İzmir’in simge isimlerinden “Hamza Rüstem” adını taşıyacak Fotoğraf Müzesi’nde, onun stüdyosunda kullanılan antika fotoğraf makineleri, ve aksesuarları, tarihi ve etnografik değeri yüksek fotoğraflar ile fotografik efemera, sergilenecek. Sergilenecek eserlerin tamamı İFOD üyesi ve Hamza Rüstem’in torunu Mert Rüstem’in koleksiyonundan seçilecektir. Koleksiyonun sergilenemeyen parçaları iki yıl sonra sergilenenlerle yer değiştirecektir.

Müze için biri oda büyüklüğünde 2 adet Camera Obscura da sipariş edilmiştir. Müze’de bulunuşundan günümüze fotoğrafın tarihsel gelişimi örneklerle anlatılacaktır. Mavişehir’de bir bahçe içerisindeki 400 metrekarelik bina, Karşıyaka Belediyesi ekiplerince onarılarak hazırlandı. 2010 yılı sonuna kadar hizmete girmesi planlanan müzenin bahçesinde fotoğraf sergileri için ayrı bir mekan da Karşıyaka Belediyesi tarafından yapılacaktır. Fotoğrafı sevenlerin buluşma mekanı olması yanısıra öğrencilerin ve çocukların fotoğraf teknolojisini ve tarihsel gelişimini öğrenmeleri ve sevmelerine katkı sağlaması beklenmektedir.

HAMZA RÜSTEM KİMDİR?

Bahaddin Bey, Osmanlı topraklarında fotoğrafhane açan ilk Müslüman fotoğrafçıdır. 1897 yılında Girit’te “Fotografion Bahaeddin” adıyla kurduğu fotoğrafhaneyi 12 yıl sonra yanında çıraklık ve kalfalık yapan Hamza Rüstem’e devretmiştir. Hamza Rüstem, Girit’teki çalışmalarından sonra mübadele ile birlikte işyerini İzmir’e taşımıştır. İzmir’de stüdyo fotoğrafçılığının yanı sıra toptan perakende fotoğraf malzemesi satışı yapmıştır. 1931 yılında ustasının İzmir’de fotoğrafhane açmasıyla adını değiştirip “Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi” ünvanı ile çalışmalarını sürdürmüştür.

Bir akademi gibi çalışan firma, İzmir’e ve bölgeye pek çok fotoğraf ustası yetiştirmiştir. İstanbul ve İzmir Fotoğrafçılar Odası’nın kurucusudur. Savaşın bitmesi ile fotoğrafhaneyi oğlu Nuri Rüstem’e, toptan perakende satışını ise küçük oğlu Metin Rüstem’e devretti. Nuri Rüstem yönetiminde fotoğrafhane İzmir’e birçok yenilik getirdi. 1993 yılında Mert Rüstem, Fotoğrafhane ve Satışı kendi şirketinde birleştirerek firmayı tekrar tek çatı altında topladı.

Mert Rüstem, aile işini sürdürmenin yanı sıra; işletme ve aile tarihine önem vererek, fotoğrafhanede önceki yıllarda kullanılan makineleri, araç-gereçler ve çekilen fotoğrafları koruyarak arşivledi. Bu biriktirme bir tutku halini alınca dışarıdan eklenen parçalarla da değerli bir koleksiyon oluştu ve genişlemeye de devam ediyor. Bu koleksiyon Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi ve Rüstem ailesi için önemli olduğu kadar, Osmanlı topraklarında Müslümanların kurup işlettiği ilk fotoğrafhane olmasıyla, İzmir Kent Tarihi ve Türk Fotoğraf Tarihi içinde önemli parçalardan oluşmaktadır.

Kurulacak olan “Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Müze Evi “sözü edilen bu değerli koleksiyondan oluşacaktır. Halihazırda ülkemizde örneği olmayan müzenin bu alanda büyük bir boşluğu dolduracağı umuluyor.

Kaynak: TFSF

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: