Loading...
INSTAGRAM

Portfolyo-Reha Bilir

Beyşehir’de doğan Reha Bilir, İstanbul Üniversitesi eczacılık fakültesi mezunu olup, asıl mesleği fotoğrafçı olarak bilinse de aslında serbest eczacı olarak çalışmaktadır.

Fotoğraf üretmek adına ulusal ve uluslararası bir çok yarışmaya katıldı. Uluslararası fotoğraf federasyonu patronajlı yarışmalardaki ödüllerinden dolayı, 2003 yılında AFIAP (Uluslar arası fotoğraf sanatçısı) ünvanı ile ödüllendirildi.  Türkiye’nin en önemli fotoğraf prestij ödülleri olan Şinasi Barutçu Kupasını 2008 yılında, Sami Güner Kupasını 2009 yılında kazandı. Reha Bilir fotoğraf yolculuğunda kendi üslubuyla anlattığı çalışmaları birçok ülkede karma sergilerde yer aldı. Uluslararası fotoğraf müzelerinde fotoğraf albümleri yer alan Reha Bilir’in, ülkemizde de birçok ilde fotoğrafları ve dia gösterileri sergilendi.

Reha Bilir sadece fotoğraf çekmek değil, fotoğrafa yeni başlayanlara da yol gösterici olabilmek amacıyla, bir çok ilde fotoğraf severlerle fotoğraflarını paylaştı ve fotoğraf felsefesi üzerine söyleşiler yaptı. Yurt içi ve dışında fotoğraf dergilerinde söyleşileri yayınlandı.

“Dijital Kareler” isimli sergisi nedeniyle, Pamukbank tarafından yayınlanan “Türkiye’de Fotoğraf” isimli yayında, fotoğraf üzerinde bilgisayar ortamında düzenlemeler yapan ilk Türk fotoğrafçıları arasında gösterildi.

Birçok dergi, gazete ve mesleki yayınlarda röportajları, fotoğrafları, portfolyoları yayınlandı. Uluslararası ve ulusal birçok yarışmada jüri üyesi olarak yer aldı, uluslararası fotoğraf etkinliklerinin organizasyonunu gerçekleştirdi. Belçika, Yunanistan, Romanya, İsviçre, Hong Kong, Çin, Kanada’da fotoğraf etkinliklerine özel davetler aldı, söyleşiler yaptı, sergiler açtı.

1999 yılında İsviçre’de Dünya Kupası, 2004 yılında İngiltere’de mansiyon kazanan ülke takımlarında yer alan Bilir, toplam 5 kez ülke takımına seçildi.

Beyşehir’in Yeşildağ kasabasındaki “Leylekler Vadisi”nin fotoğraflarla ülkede ve yurt dışında tanıtımına katkılarından dolayı, Yeşildağ Belediyesi tarafından 2004 yılında “fahri hemşehrilik” belgesi ile ödüllendirildi.

no images were found

EFSAD (Eskişehir), AFAD (Adana) ve AKFİD (Akşehir) derneklerinin üyesi, Selçuklu Fotoğraf Sanatı Derneği – FOTOSEL’in kurucu başkanı olan fotoğrafçının www.fotopya.com.tr adresindeki sanal dergide, Photo Dijital dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

Ülkemizde ve yurt dışında birçok dernek, federasyon ve üniversitelerde fotoğraf etkinliklerine, fotoğraf günlerine, sempozyumlara, panellere, fotoğraf fuarlarına fotoğraflarıyla ve birikimleriyle davet edilen fotoğrafçı, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi fotoğraf etkinliklerine danışmanlık yapmakta ve Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde temel ve ileri seviye fotoğraf dersleri vermektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: