Loading...

Türk fotoğrafçıya Dünya Fotoğraf Ödülü

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Amatör Dal Manzara Kategorisi’nde Türk fotoğrafçı Hayri Kodal birincilik ödülü kazandı.

48 ülkeden profesyonel ve amatör olmak üzere 190 fotoğrafçı ve 80.000 fotoğrafın yarıştığı Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2010’da Amatör Dal Manzara Kategorisi’nde Birincilik Ödülü, Fotoğrafçı Hayri Kodal ile Türkiye’ye geldi.

Türk fotoğrafçı Hayri Kodal, çalışması ile toplamda 43.745 fotoğraf arasından sıyrılarak birinci seçildi. Amatör dalda, farklı kategorilerde olmak üzere Kodal ile birlikte toplam 9 kazanan daha bulunuyor.

Hayri Kodal’ın The Invasion – İstila adlı fotoğrafı, Cannes’de 22-27 Nisan tarihleri arasında, 5 gün süren kutlamalarla gerçekleştirilecek Dünya Fotoğraf Festivali kapsamındaki Kazananlar Sergisi’nde gösterilecek. Ardından, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Global Turu kapsamında 2010 ve 2011 boyunca devam edecek dünya turnesinde, dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenecek.

no images were found

1978 Ereğli doğumlu Hayri Kodal, ortaöğretimini takiben, çeşitli ulusal radyolarda çalıştı ve şu anda üniversitede elektronik üzerine eğitim alıyor.

DÜNYA BİR GARİP YARATIK TARAFINDAN İSTİLA EDİLİYOR

Kodal, fotoğrafı ile ilgili şu yorumları yaptı: “Düzeni ihlal etmek ve dengeyi bozmak: Şimdi sular kirletildi, hava zehirlendi, denizler yükseldi ve topraklar tüketildi. Dünya, burada olmayan bir garip yaratık tarafından istila ediliyor. Bu yaratık, kendisine ve çevresine merhametsizce zarar veriyor. Öldürüyor, kirletiyor, ihtiyacından fazla tüketiyor; gözlerini hak etmediği şeylere dikiyor, hiç paylaşmadan sadece harcıyor ve üzerinde yaşadığı dünyanın tüm dengesini alt üst ediyor. İşte ben de, bu yaratığı fotoğrafladım. Umarım, dünya olarak bu yaratığa artık dur diyebilir ve gezegenimizi kazanabiliriz. Bu duygularla, birinci olmaktan çok mutluyum, önümde 22 Nisan’da açıklanacak Yılın Amatör Fotoğrafçısı Ödülü var. Heyecanlıyım.”

Diğer Kategorilerdeki Kazanan 8 İsim

• Mimari – Marianna Marcantonini, İtalya

• Kavramsal ve Yapısal – Jake Lowe, Avustralya

• Belgesel – Fredrik Jalhed, İsveç

• Moda – Alex Chebotar, Rusya

• Müzik – Vitali Seitz, Almanya

• Doğabilim – Alex Goh, Malezya

• Portre – Richard Broken, Hollanda

• Spor – Maksym Gorbatskyi, Ukrayna

Diğer fotoğrafları görmek için: worldphotographyawards.org

Kaynak: NTVMSNBC

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: